Home Günlük Cumhuriyet’te Mollaveisoğlu dönemi

Cumhuriyet’te Mollaveisoğlu dönemi

0

Cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmenliğini üstlenen Tuncay Mollaveisoğlu bugün (salı) görevine başladı.

Mollaveisoğlu salı günü akşam saatlerinde Twitter hesabından yaptığı duyuruda şunları yazdı:

“Dünyanın en köklü gazetelerinden, Cumhuriyet ile yaşıt Cumhuriyet’in GYY görevini bugün devralıyorum. Bana güvenerek bu onurlu mücadele zeminini öneren Cumhuriyet Vakfı Başkanı Sayın Alev Coşkun’a, vakıf üyelerine, gazete yönetimine çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Cumhuriyet gazetesinin 100. yılına girerken bir bayrak değişimi… Sevgili
Arif Kızılyalın zor bir süreçte genel yayın yönetmenliği görevini başarı ile sürdürdü. Gazetemizi ikinci yüzyıla taşımak için var gücümüzle çalışacağız.”

Mollaveisoğlu’nun yeni görevi gazetenin bugünkü (çarşamba) sayısında “Cumhuriyet’te bayrak değişimi” başlığıyla birinci sayfadan duyuruldu.

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kızılyalın 29 Aralık’ta görevden alınmış, yerine Mollaveisoğlu getirilmişti.

Öncesinde ise, geçen yıl Cumhuriyet Gazetesi’nde başlayan tartışmaların ardından Aykut Küçükkaya, genel yayın yönetmenliği görevinden istifa etmişti. Küçükkaya’nın istifası ile boşalan koltuğa, gazeteyi yöneten vakfın kararıyla; gazetenin spor bölümünde çalışan ve köşe yazarı olan Kızılyalın getirilmişti.

Kimdir?

Tuncay Mollaveisoğlu ilk, orta ve lise öğrenimini Trabzon’da tamamladı. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümü’nü kazandı ve aynı yıl gazetecilik mesleğine başladı. Kanal 6 televizyonunda haber yönetmen yardımcılığı ve haber program yapımcılığının ardından,Kanal D Haber Merkezinde prodüktörlük ve muhabirlik yaptı. 1998 ve 1999 yıllarında Doğal Hayatı Koruma Derneği ve Garanti Bankası tarafından Yılın En İyi Televizyon Haberi Ödüllerine layık görüldü. 2002 yılında Show TV Haber Merkezi’nde muhabirliğe devam etti. Televizyon haberleri yanında Akşam gazetesi’ne özel haberler ve yazı dizileri hazırladı. Nokta Dergisi’nde editörlük yaptı, özel haber dosyaları hazırladı. SKY Türk’ün kurucuları arasında yer aldı.

2004 yılında Kanaltürk’ün kurucusu olarak görev aldı. “Yolsuzluk ve Yoksulluk” programını hazırladı ve sundu. Bu programı nedeniyle araştırmacı gazetecilik alanında çok sayıda ödüle değer görüldü. Kanaltürk’ün ardından Kanal Biz televizyonunun kuruluşunda yer aldı. Ana Haber bültenini hazırlayıp sundu. Türkiye’nin gündemini oluşturan Yolsuzluk ve Yoksulluk programını hazırlamaya devam etti. Kanal Biz’in ardından Cem TV’de Bağımsız adlı haber programını hazırlayıp sunmaya başladı. Aynı isimde bir haber analiz dergisi çıkardı. Sözcü gazetesine özel haber dosyaları hazırladı. Deniz Feneri yolsuzluğu dahil Türkiye çok sayıdaki yolsuzluk haberini ondan öğrendi. Başbakan Erdoğan’ın villalarının fotoğraflarını ilk kez yayınlayarak büyük ses getirdi. Bu haberi nedeniyle Cem TV deki programı yayından kaldırıldı. Önceki iktidarların yolsuzluklarını anlattığı GÜVE: Bir Türkiye Filmi adlı kitabı nedeniyle AK Parti iktidarının kurduğu Meclis Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’na ifade verdi. AK Parti iktidarı döneminde de yolsuzluk ekonomisini anlatan kitaplar yazdı, programlar yaptı. 2016 yılından itibaren Ulusal Kanal’ da yayınlanan “Anında Gazete” adlı programı sunmaktadır.

Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda (Cumhuriyet Kitapları), Boz-Yap Oyunu( ALFA Kitap), Güve -Bir Türkiye Filmi (ALFA)- Görünmez Holding gibi kitapları vardır.

8 Haziran 2016’da Yeniçağ’da köşe yazıları yazmaya başladı.14 Haziran 2019’da ise Cumhuriyet gazetesine geçti.

Mollaveisoğlu, Temmuz – Eylül 2019 tarihleri arasında Cumhuriyet’te yazdığı orman yangınları ve Türk Hava Kurumu konulu haberleri ve köşe yazıları nedeniyle gazetecilik dalında 2019 Sedat Simavi Ödülleri’ne lâyık görüldü.

Exit mobile version