Home Köşe Yazıları Beklentiler, hayaller ve 2022

Beklentiler, hayaller ve 2022

0

İlhan İlmenöz

Normal şartlarda her yeni yıl, yeni umutlar, yeni beklentiler, yeni heyecanlar getirir. Ancak son 2 yılda yaşananlar insanların büyük bir çoğunluğunda yeni yıl heyecanı bırakmadı. Geleceğe dair beklenti ve umutlar karanlık ve belirsiz.

Bir anlığına 2019’un son günlerine dönecek olsak, o günlerde belki de hiçbirimiz geldiğimiz şu noktayı öngöremez, aklından bile geçirmezdi. 2020 ile başlayan pandemi kâbusu halen devam ediyor ve tam olarak ne zaman normale döneceğimizi kimse bilmiyor.

Evet hiçbir pandemi sonsuza dek sürmez, elbette bunu da atlatacağız. Bugünler de geçip gidecek. Ancak bu süreçte yaşadıklarımız, kaybettiklerimiz bir daha asla geri gelmeyecek. Yaşanan/yaşanmakta olan bu süreç hepimizden bir şeyler aldı götürdü. Kimi en yakınlarını, sevdiklerini kaybetti, kimi sağlığını, kimi işini, kimi hayallerini, geleceğini, beklentilerini…

Pandemi ile birlikte tüm dünya ağır bir ekonomik süreçten geçiyor. Tarım ve sanayide görülen üretim düşüşleri, hammadde ve tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar, uluslararası ticaret zorlukları, seyahat ve turizm kısıtlamaları dünyanın her yerinde sorunlar yaratıyor. Kimi ülkeler aldığı önlemlerle bu süreci daha hafif hasarlarla geçirirken maalesef bazı ülkeler bu süreci çok daha ağır yaşıyor.

Yaşanan bu bunalımlı ve artık hepimizi iyice sıkmaya başlayan bu süreç çoğumuzun geleceğe daha karamsar bakmasına yol açıyor. Hani klasiktir, her yılbaşı gecesi, gelecek yeni yıldan bir şeyler istenir, yeni dileklerde bulunulur. Geldiğimiz noktada sanırım büyük bir çoğunluğumuz kendimiz ve sevdiklerimiz adına önce veya sadece sağlıklı olmayı dilemişizdir.

Bu anlamda ben de 2022″nin öncelikle pandeminin sona ereceği, artık bu nedenle kimseyi kaybetmeyeceğimiz bir yıl olmasını diliyorum. Bunun dışında 2022’nin çok zor geçeceği daha yılbaşı gecesi yapılan zamlarla zaten belli oldu.

Daha doğrusu, bu yılın ekonomik anlamda çok sıkıntılı bir yıl olacağını söylemek için ekonomist ya da kahin olmaya gerek yok. Ortalama bir IQ’ya sahip olan herkes bunu tahmin edebilir. Görünen köy kılavuz istemez. Maalesef tuzu kuru olanlar ve ihaleciler hariç hepimizi zor günler bekliyor. Gözlerime bakarsanız bunu görebilirsiniz.

Hepsinden daha önemlisi özellikle gençler başta olmak üzere çoğumuzun 2022 veya sonrası için beklentileri, hayalleri, umutları fazla değil. Tek ve en büyük dileğinizi/beklentinizi biliyorum.

Neyse, daha fazla içinizi karartmadan 2022’nin hepinize önce sağlık ve daha sonra bol şans getirmesini dilerim. Çünkü artık hepimizin şansa çok fazla ihtiyacı olacak.

Kalın sağlıcakla…

Exit mobile version