'Zengine aşık zavallı köleler'

'Zengine aşık zavallı köleler'

22 Mart 2020 Pazar  |   Günlük

Sanatçı Zülfü Livaneli, corona virüse karşı ilaç önermesi üzerine başlayan polemiğin ardından kendisini eleştirenlere "zengine aşık zavallı köleler" diyerek kinayeli şekilde özür diledi. 

Livaneli hafta içinde Twitter hesabından paylaşımda bulunarak Plaquenil adındaki ilacı önermiş ve “Hastalanırsanız doktorunuzun bu ilacı kullanmasını rica edin. Bu bilgiler hayat kurtarabilir. Siyaset filan yok burada. Öğrendiklerimi paylaşmak var” demişti. 

Bu paylaşımı olumlu karşılayanlar kadar, Livaneli’nin uzmanı olmadığı bir konuda tavsiyede bulunmasını eleştirenler de oldu. 

Bu gelişmelerin ardından Livaneli yine Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu: 

"Açık bir özür: Sevgili dostlar 4 yıl Avrupa Konseyi Sağlık Komisyonu üyesi olarak çalıştım. GDO, kürtaj vs gibi birçok Avrupa kararında imzam var. Bu arada Nobel ödüllü birçok uzman tanıdım. İrtibatımız devam ediyor. 

Onlardan öğrendiğim bilgileri halkla paylaşmak gibi bir çabam oldu. Malum ya her şartta güneş toplayacağız ve mesleğimiz umut bizim. Ama bazı konuları halkın bilmesi rahatsız eder. Birçok profesörün ve kodamanın bir süredir koruyucu olarak kullandığı bir ilacı, halka duyurmak istedim. En büyük itiraz onlardan değil zengine aşık zavallı kölelerden geldi. Bu nedenle yazdıklarımı geri alıyor, edindiğim hiçbir bilgiyi paylaşmayacağıma söz veriyorum. Sevda Değil filan paylaşırım, ne güzel eğleniriz. Bu arada herkes Cübbeli Ahmet’ten pek de farkı olmayan hocaların peşinden gitsin."

Livaneli, bu paylaşımın da polemik yaratması üzerine Twitter hesabından, "Bugüne kadar hiç kimseyi bloklamadım ama artık yapmam gerekiyor. Yoksa insan aklına ve haysiyetine duyduğum güveni yitireceğim. O insanlara bol kelle paça ya da deve ifrazatı öneriyorum" diye yazdı.