Zaman davasında karar

Zaman davasında karar

6 Temmuz 2018 Cuma  |   Günlük

15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında tutuklanan eski Zaman yazarları ve editörlerinin de aralarında bulunduğu 4'ü tutuklu 11 sanıklı davada, bütün sanıklar 'anayasal düzeni ortadan kaldırma' suçlamasından beraat etti. Şahin Alpay, Ali Bulaç, Ahmet Turan Alkan, İbrahim Karayeğen, Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal, 'silahlı terör örgütü üye oldukları' iddiasıyla 8 yıl 9 aydan 10.5 yıla kadar hapis cezalarına çarptırıldı. Karar duruşmasında, Karayeğen ve Alkan'ın tahliyesine; iyi hal indiriminden yararlandırılmayan Türköne ve Ünal'ın ise tutukluluklarının devamına hükmedildi.

Karar duruşmasında Şahin Alpay, Ali Bulaç ve yaklaşık 2 yıldır tutuklu bulunan Ahmet Turan Alkan hakkında "silahlı terör örgütünü üye olmak" iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezası kararı verildi. Mahkemeden, Alpay ve Bulaç'ın tutuklanması yönünde bir karar çıkmadı. Alkan ve 9 yıl hapis cezasına çarptırılan ve yaklaşık 22 aydır tutuklu bulunan İbrahim Karayeğen'in tahliyesine; 10.5'ar yıl hapis cezasına çarptırılan Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal'ın ise tutukluluklarının devamına karar verildi. Ünal ve Türköne'ye iyi hal indirimi uygulanmadı. 

13. Ağır Ceza Mahkemesi üyelerinden biri, Alkan, Alpay ve Türköne için "darbecilikten" müebbet ceza istemiyle şerh yazdı. 

Mahkemeden Nuriye Akman, Lale Kemal (Lalezar Karaibrahimoğlu), Orhan Kemal Cengiz, İhsan Dağı ve Mehmet Özdemir'in beraati yönünde karar çıktı. Davada yargılanan tüm gazeteciler, 'anayasal düzeni devirmeye teşebbüs' suçlamasından beraat etti. Haklarında beraat kararı verilen  Kemal ve Akman 2 ay 13'er gün, Özdemir 1 yıl 9 ay 6 gün tutuklu kalmıştı. 

Böylece davada 11 sanığın tamamı için 'anayasal düzeni devirmeye teşebbüs' suçlamasıyla yöneltilen darbe girişimi iddiasıyla ilgili olarak beraat kararı verildi. Sanıklardan 6'sı, 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçlamasından da beraat etti. Bu suçlamadan cezalandırılan 5 kişiden halen cezaevinde bulunan Mümtaz'er Türköne ve Mustafa Ünal'ın tutukluluklarının devamına hükmedildi. İbrahim Karayeğen ve Ahmet Turan Alkan'ın da tahliyesiyle Türköne ve Ünal dışında tutuklu kalmadı.

(T24)