Zaharova'nın Ankara kedileri

Zaharova'nın Ankara kedileri

23 Eylül 2018 Pazar  |   MG Özel

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova'nın uluslararası alanda en çok tanınan yüzlerinden biri.

Zaharova, özellikle ilk elden bilgi ve yorum almak isteyen yabancı gazetecilere Rusya'nın dış politikasına ilişkin açıklamalar yapıyor. Açıklamanın içeriğine göre onu kimi zaman sert bir ifadeyle konuşurken, kimi zaman da gülümserken görüyoruz.

Zaharova'nın bir özelliği daha var: Gerek çektiği fotoğraf ve videoları gerekse özçekimlerini sosyal medyada sık sık paylaşması.

Örneğin, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ağustos ayında Ankara'yı ziyaret ederken Zaharova kaldığı otelin bahçesindeki sokak kedilerinin fotoğraflarını ve videosunu paylaştı. Videoda, Zaharova'nın kahvaltı yaptığı masaya çıkan sevimli, meraklı kediler yer alıyor. Rus diplomat fotoğrafların altına, "Ankara'da kahvaltı muhteşemdi. Ankara'da keyifli bir ortamda kahvaltı. Burası Ankara ve burada bir kedi, Hz. Muhammed'in sevimli hayvanı, saygı duymak gerek!" diye yazdı.

Zaharova sadece sokak hayvanları paylaşmıyor, kimi zaman da Lavrov'un ikili görüşmelerini, ziyaretler sırasındaki ilginç ayrıntıları, doğayı, insanları ve hayatı anlatan kareleri Facebook ve Instagram sayfasında paylaşıyor. 

Geçen yıl Suudi Arabistan ziyareti sırasında Zaharova, kurallara uymak içinn tesettür benzeri bir kıyafet giymiş, fotoğrafını paylaşırken, "Suudi.Arabistan'a ayak bastığımızda bana kıyafet konusunda kurallara uyup uymayacağımı sordular. Ebette uyacağım"notunu düştü.

Zaharova her sabah mutlaka spor yapıyor, bazen de fotoğraflarını sosyal ağ sayfalarında paylaşıyor. Bu fotoğraflar nedeniyle Batı'daki magazin basını ondan "seks sembolü" diye söz ediyor.

Rus diplomatın bir başka ilginç özelliği de, resmi görüşmelerde ilgi çekici kareler yakalaması. Örneğin, Ağustos ayında Singapur'da yapılan uluslararası bir toplantıda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov arasında yapılan görüşmeden ilginç bir fotoğraf paylaşmıştı. 

Zaharova Kommersant gazetesine sosyal medyadaki faaliyetini anlatırken, "Bu benim kişisel hesabım. Evet, ben bir kamu görevlisiyim ama bu benim sayfam. Kitle iletişim araçlarında devrimin yaşandığı bu dönemde ikisini ayırmak zor. İnsanlar bazen bir kamu görevlisinin nasıl yaşadığını da merak ediyor" diyor. 

Son bir not: Zaharova kimi zaman resmi etkinliklerden o kadar hızlı bilgi, fotoğraf ve görüntü paylaşıyor ki, uluslararası haber ajanslarını bile geride bırakıyor.

Fuad Seferov, Moskova