'Yurt'ta operasyon' hakkında açıklama

'Yurt'ta operasyon' hakkında açıklama

19 Şubat 2019 Salı  |   Günlük

13 Şubat tarihinde Medya Günlüğü'nde "Yurt'ta gece yarısı operasyonu" başlıklı bir haber yayınlandı. Kaynak gösterilerek Medyaradar'dan alıntılan haberde adı geçen gazetecilerden Ali Avcu bir bilgilendirme yazısı gönderdi. Avcu'nun açıklaması şöyle:

“Yurt Gazetesi’nde gece yarısı operasyonu” başlıklı haberiniz ile ilgili bilgilendirme  

Değerli meslektaşım; size buradan gazetecilik ilkelerini hatırlatmamın yersiz ve gereksiz olduğunu düşünüyorum. Ancak şahsımla ilgili yapmış olduğunuz haberin içeriği tamamen asılsız olup gerçeği yansıtmamaktadır. 

Gönül isterdi ki bir gazeteci, meslektaşı hakkında haber yaparken sadece iddialara değil, karşı tarafa da söz hakkı tanısın. 

Buraya kadar olan kısmı sadece insani olarak meslektaşıma bir sitem olarak kabul edin. 

Haberiniz içerisinde şahsımla ilgili geçen kısımlardaki bilgiler tamamen asılsızdır. Bir iş yerine operasyon yapılması için öncelikle orada çalışan birilerinin olması gerekir. Ben ve ekibim gazeteye adım attığımızda iş yerinde hiç kimse yoktu.  

Diğer bir konu ise, Maltepe belediyesinde akçeli işlere karıştığım ve oğlumu belediyeye işe almadıklarından dolayı belediye ve Sayın Ali Kılıç hakkında haberlerin yapıldığı gerekçesiyle Kılıç’ın Yurt gazetesi patronu Durdu Özbolat’a şikâyet ettiği ve bu nedenle Yurt gazetesinden kovulduğum iddiası.  Söz konusu haberinizdeki bu iddia da asılsız ve yalan üzerine kurulmuş bir kurgudur. Her kim size servis etmişse de alçakça, hasmane bir davranış içerisinde bulunmuştur. 

Samsun’da bulunduğum sırada yaptığım bir haber ile alakalı yürürlükte olan bir davadan dolayı tutuklanarak Bafra cezaevine gönderildim. Ertesi gün TGS’nin müdahalesi ve avukatların devreye girmesiyle sehven tutuklandığım söylenerek tahliye edildim. O dönem “Yurdun sesi” sayfasında FETÖ mağdurlarının mağduriyetlerini gündeme getirdiğimden dolayı patronajın ‘gazeteye bir zarar gelmesin’ düşüncesiyle aynı gün gazeteyle olan ilişkilerimi kesmesi olayıdır, doğrusu budur.  

Bu durum kısaca internet üzerinden bile bir araştırma yapılmış olsaydı ortaya çıkacaktı. İstediğiniz zaman Yurt’tan ayrıldığım tarihin bordrolarını da tarafınıza yollayabilirim. İşten çıkışım ve Samsun’daki tutuklanmam aynı güne denk gelmektedir. 

Oğluma gelince; benim belediyede çalışacak durumda bir oğlum bulunmamaktadır. Size istediğiniz takdirde Nüfus Müdürlüğü’nden aile seceresini çıkartarak yollayabilirim. 

Yurt Gazetesinde bir dönem belediye haberleri yaptığım doğrudur. Bunda ne var, onu da anlamış değilim. Bir haberci kendisine hangi alanda görev verilirse o alanda haber yapar diye düşünüyorum. Burun kıvırdığınız “Yurdun sesi” sayfasında ise binlerce yurttaşımızın sorunlarına çare olmuş, ilgili kurumlar arasında köprü olup çözüm bulunmasına aracı olmuşum. Bundan dolayı da gocunacak bir durumum söz konusu değil. “Yurdun sesi” sayfasından koca bir de eser ortaya çıkmıştır. (‘KIRMIZI ALARM’ FETÖ MAĞDURLARI) vaktiniz olduğunda da alıp okumanızı tavsiye ederim. Okuyun ki orada onlarca insana nasıl umut olduğumuzu görün.  

Sizden ricam gazetecilik ilkelerine ve ahlakına uygun haber yapmanız. Hiç tanımadığınız bir insan hakkında böyle hasmane haber yapmanızı doğru bulmuyorum.  

Ali Avcu 

Saygılar