Yurt'ta gece yarısı operasyonu

Yurt'ta gece yarısı operasyonu

13 Şubat 2019 Çarşamba  |   Günlük

Çalışanların ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle sık sık iş bırakma ve gazetenin yayınlanmaması gibi haberlerle gündeme gelen Yurt Gazetesi’nde gece yarısı operasyonu yaşandığı öğrenildi. 

Genel Yayın Yönetmeni Veysi Şahin pazartesi gecesi yapılan beklenmedik bir operasyon ile görevden alındı. Yerine bir dönem gazetede belediye haberleri yapan ve Yurdun Sesi adlı sayfayı hazırlayan Ali Avcu getirildi. 

Son olarak sorumlu eski yazı işleri müdürlerinden Hakan Gülseven’in bir haber nedeniyle aldığı para cezasının gazete tarafından ödenmemesi üzerine tutuklanarak cezaevine konulmasıyla tartışma konusu olan CHP’li Durdu Özbolat’a ait Yurt Gazetesi’nde sular durulmuyor. 

Medyaradar’ın edindiği kulis bilgilerine göre; 4 aydır maaş ödenmeyen Yurt Gazetesi’nde geçtiğimiz Cuma günü yaşanan “para” krizi Haber Müdürü Cafer Özilhan’ın istifasıyla sonuçlandı. Bir süre önce vefat eden CHP’nin eski İletişim Koordinatörü ve Genel Başkan Basın Danışmanı Baki Özilhan’ın kardeşi olan Cafer Özilhan’ın istifası üzerine gazetenin patronu Durdu Özbolat haber müdürlüğüne Ali Avcu’nun getirilmesini istedi. Ancak Genel Yayın Yönetmeni Veysi Şahin buna itiraz etti. 

Ali Avcu’nun, yaklaşık 1,5 yıl önce gazetede çalışırken Maltepe Belediyesi’ne ilişkin akçeli bir haber ve oğlunun belediyede işe alınmaması nedeniyle kavga ettiği Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın durumu ilettiği gazetenin sahibi Durdu Özbolat tarafından bizzat işten çıkarıldığı iddia edildi. 

Ali Avcu’nun bu olay sonrasında sahibi olduğu "Toplumsal Ses” adlı internet sitesinde Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile ilgili çok sayıda suçlayıcı haberlere yer verdiği de ifade edilen iddialar arasında. 

Veysi Şahin’in geçmişte yaşanan bu olaylar nedeniyle itiraz ettiği Ali Avcu’nun ısrarla bu göreve getirilmek istenmesi ve dün (pazartesi) yapılacağı sözü verilen çalışanlara maaş ödenmemesi nedeniyle salı günü yayınlanan gazetenin sayfalarının bir kısmını yapmayı reddettiği öğrenildi. 

Gece saat 22.00’ye kadar süren kriz, patron Durdu Özbolat’ın Veysi Şahin’i görevden alarak, gazeteye haber müdürü olmasını istediği Ali Avcu’yu genel yayın yönetmenliğine getirmesiyle sonuçlandı. 1,5 yıl önce kovulduğu gazeteye gece yarısı yaşanan şok operasyonla genel yayın yönetmeni olarak tepeden inen Ali Avcu ve ekibinin apar topar hazırladıkları gazeteyi baskıya gönderdikleri ifade edildi. 

Veysi Şahin’in görevden alınması üzerine Yayın Koordinötürü Süleyman Karan ile Görsel Yönetmen Ali Gürdil’in de görevlerinden ayrıldıkları belirtildi. 

Öte yandan Yaysat’ın kapanması üzerine dağıtım işinde Turkuvaz Grubu ile anlaşamayan Yurt Gazetesi’nin, Basın İlan hakkını kaybetmemek için çok sınırlı sayıda basıldığı yaklaşık 3 aydır bayilere satışa gönderilmediği öğrenildi. Bu nedenle gazete bayilerinde Yurt Gazetesi bulunmuyor.

(Medyaradar)

Not:

Haberde adı geçen gazetecilerden Ali Avcu bir bilgilendirme yazısı gönderdi. Avcu'nun açıklaması şöyle:

“Yurt Gazetesi’nde gece yarısı operasyonu” başlıklı haberiniz ile ilgili bilgilendirme  

Değerli meslektaşım; size buradan gazetecilik ilkelerini hatırlatmamın yersiz ve gereksiz olduğunu düşünüyorum. Ancak şahsımla ilgili yapmış olduğunuz haberin içeriği tamamen asılsız olup gerçeği yansıtmamaktadır. 

Gönül isterdi ki bir gazeteci, meslektaşı hakkında haber yaparken sadece iddialara değil, karşı tarafa da söz hakkı tanısın. 

Buraya kadar olan kısmı sadece insani olarak meslektaşıma bir sitem olarak kabul edin. 

Haberiniz içerisinde şahsımla ilgili geçen kısımlardaki bilgiler tamamen asılsızdır. Bir iş yerine operasyon yapılması için öncelikle orada çalışan birilerinin olması gerekir. Ben ve ekibim gazeteye adım attığımızda iş yerinde hiç kimse yoktu.  

Diğer bir konu ise, Maltepe belediyesinde akçeli işlere karıştığım ve oğlumu belediyeye işe almadıklarından dolayı belediye ve Sayın Ali Kılıç hakkında haberlerin yapıldığı gerekçesiyle Kılıç’ın Yurt gazetesi patronu Durdu Özbolat’a şikâyet ettiği ve bu nedenle Yurt gazetesinden kovulduğum iddiası.  Söz konusu haberinizdeki bu iddia da asılsız ve yalan üzerine kurulmuş bir kurgudur. Her kim size servis etmişse de alçakça, hasmane bir davranış içerisinde bulunmuştur. 

Samsun’da bulunduğum sırada yaptığım bir haber ile alakalı yürürlükte olan bir davadan dolayı tutuklanarak Bafra cezaevine gönderildim. Ertesi gün TGS’nin müdahalesi ve avukatların devreye girmesiyle sehven tutuklandığım söylenerek tahliye edildim. O dönem “Yurdun sesi” sayfasında FETÖ mağdurlarının mağduriyetlerini gündeme getirdiğimden dolayı patronajın ‘gazeteye bir zarar gelmesin’ düşüncesiyle aynı gün gazeteyle olan ilişkilerimi kesmesi olayıdır, doğrusu budur.  

Bu durum kısaca internet üzerinden bile bir araştırma yapılmış olsaydı ortaya çıkacaktı. İstediğiniz zaman Yurt’tan ayrıldığım tarihin bordrolarını da tarafınıza yollayabilirim. İşten çıkışım ve Samsun’daki tutuklanmam aynı güne denk gelmektedir. 

Oğluma gelince; benim belediyede çalışacak durumda bir oğlum bulunmamaktadır. Size istediğiniz takdirde Nüfus Müdürlüğü’nden aile seceresini çıkartarak yollayabilirim. 

Yurt Gazetesinde bir dönem belediye haberleri yaptığım doğrudur. Bunda ne var, onu da anlamış değilim. Bir haberci kendisine hangi alanda görev verilirse o alanda haber yapar diye düşünüyorum. Burun kıvırdığınız “Yurdun sesi” sayfasında ise binlerce yurttaşımızın sorunlarına çare olmuş, ilgili kurumlar arasında köprü olup çözüm bulunmasına aracı olmuşum. Bundan dolayı da gocunacak bir durumum söz konusu değil. “Yurdun sesi” sayfasından koca bir de eser ortaya çıkmıştır. (‘KIRMIZI ALARM’ FETÖ MAĞDURLARI) vaktiniz olduğunda da alıp okumanızı tavsiye ederim. Okuyun ki orada onlarca insana nasıl umut olduğumuzu görün.  

Sizden ricam gazetecilik ilkelerine ve ahlakına uygun haber yapmanız. Hiç tanımadığınız bir insan hakkında böyle hasmane haber yapmanızı doğru bulmuyorum.  

Ali Avcu 

Saygılar