Yurt dışındakiler neden oy kullanıyor?

Yurt dışındakiler neden oy kullanıyor?

7 Mart 2017 Salı  |   Köşe Yazıları

Referandum yaklaşınca yurt dışı seçmen konusu yeniden gündeme geldi. Takık olduğum bir konu olduğundan bununla ilgili bir yazı yazma ihtiyacı duydum. 

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı'nın açıkladığına göre, yaklaşık 3 milyon yurt dışı seçmen mevcut. Bu da yurt içi seçmenlerin yaklaşık %5,5'ine tekabül ediyor. Yani en çok oy alan 4. partiden sonra geliyor. Düşünün ne kadar önemli bir oran teşkil ettiğini...

Gelelim benim bu konuda ne düşündüğüme...Lafı hiç eğip bükmeden söylüyorum; ben yurt dışında yaşayan birinin seçmen olmasına karşıyım.

Sebeplerini kısaca anlatmaya çalışayım. 

Öncelikle, hukukta yerellik ilkesi gereği "Türkiye'de yaşanan uyuşmazlıklarda Türkiye Cumhuriyeti Kanunu geçerlidir" olgusundan yola çıkarak, zaten burada yaşamadığı için ülkemizin kanunlarına tabi olmayan biri burada yapılan seçimlerde bizim ülkemizde yaşayan 55 milyon seçmenle aynı gerekçelerle oy vermez, veremez. 

Bu ülkede kazanmadığı için vergisini de Türkiye'ye vermez. Bu sebeple harcanan parayı sorgulama gereği duymaz. 

Türkiye'de yaşamadığı için akaryakıta, cep telefonuna sigaraya ve içkiye yüksek oranlı ÖTV ödediği için rahatsız olmaz. 

Elektrik parası öderken TRT payı ödendiğini bilmez. Misal, Almanya'da elektrik parası öderken ZDF katkı payı ödemez. Yine Almanya'dan örnek vereyim, faturanın içine ödemeyenler için bir miktar enjekte edilmez; kısaca 100TL fatura ödediğinde bunun sadece 55 TL si elektrik tüketimi değildir. 

Eskiden Türk vatandaşı gurbetçiler 28 gün de olsa askere gidiyorlardı; şimdi o da kalktı. 5 yıl önce 10.000 euro bedel öderken bu miktar sonradan 6.000 euroya, en sonunda da 1.000 euroya düştü. Şimdi askere de gitmiyorlar. 6.000 eurodan 1.000 euroya düşerken sayın Bakan yaptığı açıklamada "bu parayı vermeyenler vatandaşlıktan çıkmayı tercih ediyorlar" diyordu. Biz ise bu parayı ödememek için vatandaşlıktan çıkmayı düşünen ve gelir vergisini de zaten Türkiye'ye ödemeyen adama oy mu kullandıracağız? Bizim ülkede yaşayan vatandaşın son bedelli çıktığında yaklaşık 5.000 euro ödediğini hatırlayalım. Peki Türkiye'de yaşayan vatandaşlar neden daha az ödemiyorlar bedelli askerlik için? Yoksa onlar cepteki kuş mu? 

Türkiye'de yaşayan her vatandaş tüm alışverişlerinde  Katma Değer Vergisi (KDV) öder (yat ve pırlanta alanlar hariç). Peki gurbetçi öder mi? Eğer ödeseydi ve yat ile pırlantada alımlarında KDV olmadığını öğrenseydi konuya nasıl bakardı, bu konu kararlarını nasıl etkilerdi? 

Yani diyeceğim o ki, ülkede yaşanan durum onları zerre kadar etkilemez iken neden oy kullanıyorlar?

Sahi ya, Yavuz Sultan Selim köprüsünden az geçildiği için kimin ödediği vergiden müteahhite ödeme yapılacak? Bu umurunda mı peki? Değil...O zaman Aysun Kayacı haklıdır, vergiyi veren oyu kullanır.