'Yunan tohumu'

'Yunan tohumu'

5 Kasım 2018 Pazartesi  |   Günlük

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, gazetenin bir yazarının "nefret söylemi"ne destek vermesini şöyle eleştirdi:

"İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, Twitter'da "İzmir Marşı söyleyen öğrencileri tokatlayan okul müdür yardımcı Metin Kuşçu sen Yunanlı mısın, tohumunda mı Yunanlılık var. Şehitlerin adı geçen bir marş seni neden rahatsız etti" diye yazmış. Ahmet Hakan da 29 Ekim'deki "Hay ağzına sağlık Ümit Özdağ" yazısında ona destek verdi. "Yunan tohumu' tarzı nitelemelerden hiç hoşlanmam ama bazen muhatabına hak ettiği dilden konuşmak da şart oluyor" dedi.

Kuşkusuz okul müdürünün tavrı onaylanamaz. Ne öğrenciye uyguladığı şiddet, ne de İzmir Marşı'nın söylenmesini engellemesi... Fakat yanlış yapan müdüre yönelik söylemi de onaylamak mümkün değil. Zira Özdağ'ın yazdıklarında -"Yunan" yerine "Yunanlı" kullanmasındaki Türkçe hatasını bir yana bırakalım- açıkça "nefret söylemi" var. Yunanlara ve tabii Türkiye'deki Rum azınlığa karşı ayrımcılık içeriyor; hoşgörüsüz ve nefret yüklü.

Bir gazeteci olarak Ahmet Hakan'ın da "nefret söylemi"ne destek vermemesi gerekirdi. Daha önce de yazmıştım. Bir kişi ne kadar yanlış yaparsa yapsın, bu bir gazeteciye o kişiye hakaret etme, aşağılama hakkı vermez. Hele "nefret söylemi"ne sahip çıkarak, yeniden üretilmesine ve yayılmasına aracılık etmemizi hiçbir şekilde mazur göstermez."

Yazının tamamını okumak için tıklayın