'Yolculuğum sona eriyor'

'Yolculuğum sona eriyor'

12 Ocak 2020 Pazar  |   Günlük

Rusya'da, kanser hastalarının sorunlarını duyurmak için mücadele eden onkolog Andrey Pavlenko’nun mide kanserinden hayatını kaybetmesi üzüntü yarattı. 

41 yaşında hayata veda eden Pavlenko, ölümünden kısa süre önce sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı: 

"Arkadaşlar, hayat yolculuğum sona eriyor! Ne yazık ki, hastalığım dsinsi çıktı ve son 2 aydaki büyümesi bana hiç şans bırakmadı! Ancak şimdi tedavi aşamasında olan herkesi uyarmak istiyorum: Pes etmeyin! Benim gibi teşhisi olanların bile tedavi şansı var! Sadece inanın. Ben şanssızdım.." 

St. Petersburg kentinde yaşayan onkolog cerrah Pavlenko'ya geçen yıl mide kanseri teşhisi konmuştu. Bunun üzerine Pavlenko, bir internet sayfası açarak Rusya'da kanser hastalarının tedavisiyle sorunlarını gündeme getirdi. Onlarca kanser hastasını tedavi etti, yazılarında sorunlarını dile getirdi ve çeşitli önerilerde bulundu. Üç çocuk babası olan doktorun cenaze törenine katılanların çoğu eski hastalarıydı. Gazetecilere konuşan bir kadın, "Ben kansere yakalanınca yanına çağırdı. Durumumu anlattı ve umut verdi. Başkalarını iyileştirdi, kendisine ise fazla vakit ayırmadı" derken göz yaşlarını tutamadı. 

Fuad Safarov, Moskova