Yine gazeteciye saldırı

Yine gazeteciye saldırı

16 Mayıs 2019 Perşembe  |   Günlük

Yeniçağ Gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ'a yapılan saldırının ardından saldırganların serbest bırakılmasına yönelik tepkiler sürerken gazetecilere yönelik bir saldırı da Antalya'da gerçekleştirildi. Muhalif yazılarıyla tanınan gazeteci İdris Özyol, akşam saatlerinde çalıştığı Akdeniz'de Yeni Yüzyıl Gazetesi binası önünde kimlikleri henüz belirlenemeyen bir grup tarafından dövüldü. Başından ve göğsünden yaralanan Özyol'u olay yerinde bırakıp kaçan saldırganlar hakkında henüz bir bilgiye ulaşılamadı 

Özyol'un saldırıya uğramasına tepki yağdı. Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesinden yapılan açıklamada, "Taş devri zihniyetini taşıyan saldırganların derhal yakalanması talebiyle İdris Özyol’a yapılan saldırıyı kınıyoruz. Özyol ve diğer gazetecilere tehditler savuran MHP İlçe Başkanı Talu Bilgili hakkında savcıları göreve davet ediyoruz. Gazetecileri hedef gösteren, saldırganları kışkırtan kim varsa hesap vermelidir. ÇGD olarak bu konunun takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz" denildi. 

Muratpaşa Belediyesi Meclisinin mayıs ayı toplantısı sırasında CHP grubunun, idam edilen devrimciler Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın posterini asması üzerine yaşanan tartışmanın kentteki tüm gazetecilerin gündemi olduğu anımsatılan ÇGD Akdeniz Şubesi'nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

MHP İlçe Başkanı Talu Bilgili’nin, gerek Mecliste gerekse de sonrasında yaptığı tehditler, birçok gazetede haberleştirildi. Konuyu köşe yazıları ve sosyal medya paylaşımlarına taşıyan gazeteci İdris Özyol da Bilgili’nin tehditlerinden nasibini almıştı. Bugün ise tehditler adresini buldu!

Basın Konseyi açıklaması

"Demokrasi, ifade ve basın özgürlüğünün önüne yeni yeni engeller çıkarılırken, bir yandan da basın mensupları maalesef peş peşe saldırı ve linç girişimlerine maruz kalıyor.

Bir hafta içinde başkent Ankara’da Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ televizyonda katıldığı program dönüşü evinin önünde, turizmin başkenti Antalya’da da Akdeniz’de Yeni Yüzyıl gazetesi yazarı İdris Özyol, gazetesinin kapısında demokrasi düşmanı saldırganların hedefi oldu.

Linç girişimine uğrayan ve ölümden dönen Demirağ’a saldıranlar serbest bırakıldı. Özyol’un ağır yaralandığı saldırıda ise azmettirenler belli, ancak saldırganlar henüz ortada yok.

Saldırıların hedefi, eleştirel gazetecilik yapan basın mensuplarıdır. Saldırıya uğrayan ifade ve basın özgürlüğüdür, halkın haber alma hakkının yok edilmeye çalışılmasıdır.

Basın Konseyi olarak bu saldırıları şiddetle kınıyor, faillerin ve azmettiricilerin bir an önce bulunup hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını istiyoruz.

Meslektaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

Ülke yönetiminden sorumlu olanların da basına giderek artan saldırılara acil önlem almalarını bekliyoruz."

(Cumhuriyet, Medya Günlüğü)