'Yılın Ülkesi' Özbekistan

'Yılın Ülkesi' Özbekistan

21 Aralık 2019 Cumartesi  |   Günlük

Time dergisinin Özbekistan'ı "Yılın Ülkesi" olarak göstermesi yankı buldu. ABD dergisi, Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev'in yaptığı reformlarla ülkede "demokratikleşme" adına önemli bir açılım başlattığını vurguladı. 

Özbekistan, Time dergisinin listesinde Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya ve Sudan'ı geride bırakarak "Yılın Ülkesi" seçildi. 

İslam Kerimov'un devlet başkanlığı döneminde Özbekistan'ın "eski moda bir diktatörlük ülkesi, gaddar uygulamaların olduğu kapalı bir toplum" olduğu yorumunu yapan Time, Mirziyoyev'in devlet başkanlığına gelmesinin ardından ise bu ülkenin "ekonomi ve politikada tam anlamıyla sıçrama yaptığını" savundu. 

Time, Mirziyoyev'in ülkesini demokratik standartlara yaklaştırdığına, yabancı yatırımcılara ülkenin kapısını açtığına, döviz işlemlerini basitleştirdiğine, siyasi mahkumlara işkence yapıldığı iddiasıyla ün salan "Jaslık" adlı hapishaneyi kapattığına, özeleştirmelere yöneldiğine, KOBİ'lere nefes aldırdığına dikkat çekti. 

Şevket Mirziyoyev, İslam Kerimov'un hayatını kaybetmesinin ardından 2016 yılında Özbekistan Meclisi tarafından seçimlerin yapılacağı tarihe kadar Özbekistan devlet başkanı olarak görevlendirilmişti.

(TürkRus.Com)