Yerin dibine sokulurken gülmek!

Yerin dibine sokulurken gülmek!

14 Kasım 2019 Perşembe  |   Günlük

ABD Başkanı Donald Trump’ın basın toplantısında soru soran Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan’a söylediği, “Haber yaptığınıza emin misiniz” sözü, öyle böyle değil, insanı yerin dibine sokması gereken bir söz. 

Önce basın toplantısında ne yaşandığını Sputnik’in haberinden okuyalım: 

“ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'daki görüşmelerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte gerçekleştirdikleri basın toplantısında Türkiye'den 'sadece dost canlısı' gazetecilerden soru alınacağını söyledi. Trump, "Sadece dost canlısı gazeteciler, onlardan çok fazla yok zaten" sözlerinin ardından Erdoğan'dan birini seçmesini isterken; Cumhurbaşkanı'nın tercihi Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan oldu. 

Kaplan'ın kendisine yönelttiği sorunun ardından bir soru da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sormasını isteyen Trump, Kaplan'ın duraklamasının ardından da şunları söyledi: 

"Haber yaptığınıza emin misiniz? O soruyla Türkiye için çalışmıyor musunuz?" 

Trump’ın sözleri, bir gazeteciye ama gerçek bir gazeteciye yapılabilecek en ağır hakaret, küfür etse daha iyiydi. 

Bir gazeteci için herkes farklı düşünebilir, “iyi bir gazeteci” olduğunu söyleyen de çıkabilir “kötü bir gazeteci” olduğunu düşünen de. 

Ama gazeteciliği, hem de böyle canlı bir yayında alaycı şekilde sorgulanıyorsa artık söylenebilecek fazla bir şey kalmamış demektir. 

En acısı ise, Trump’ın ağır hakaretinin ardından salondan yükselen kahkahalar!...

Ne bekliyorduk ki, Türkiye'de medyanın durumu bu...

Fotoğraf: Sputnik