Yapı Kredi Moskova'ya 'veda'

Yapı Kredi Moskova'ya 'veda'

26 Ekim 2017 Perşembe  |   Günlük

Bankacılık sektöründe uzun süredir kapalı kapılar ardında yürütülen bir satış haberi, dün gece Türkiye'de Kamuyu Aydınlatma Platformu'na duyuruldu. Bu kez küçük ama, Rusya Federasyonu'ndaki Türk iş dünyası için "büyük ve anlamlı" bir banka satıldı. Yapı Kredi Bank Moskova'nın, Rusya'daki Expobank LLC'ye satışı için anlaşma sağlandı. Banka için 3,3 milyar ruble (yaklaşık 57,12 milyon dolar) fiyat üzerinden anlaşma sağlandı. Böylece son bir yıl içinde Rusya pazarından ikinci Türk banka çekilmiş oldu.

Yapı Kredi Bank Moskova, Rusya Merkez Bankası'nın denetiminde yayınlanan bir sektör dergisi tarafından 2016'da "en etkili yönetilien dördüncü banka" olarak övülmüştü. Bankaya bir süredir üç ciddi teklif geldiği, altı ay süren pazarlıkların ardından Expobank'a satış için anlaşıldığı bildirildi. Merkez Bankası'nın anlaşmayı onaylamasına bağlı olarak yıl sonuna kadar bankanın devri işlemlerinin tamamlanması öngörülüyor.

Uzun süredir devam ettiği belirtilen satış görüşmeleri, kamuoyu için sürpriz oldu. Yapı Kredi Bank Moskova, 1988'de açılan temsilcilik ofisi ile, daha Sovyetler Birliği yıllarından Türk müteşebbislere bu büyük coğrafyanın kapısını açan ilk banka olmuştu. İnşaat şirketlerinin ilk büyük projelerinden Moskova'da şirket kuran ilk işadamlarına finansal destek sağlamaya kadar "ilklerin bankası" olan Yapı Kredi Moskova, Rusya'daki Türk toplumunun sosyal ve kültürel hayatına katkılarıyla da takdir ediliyordu. 

Kremlin Sarayı yakınlarında, Moskova Nehri kıyısındaki Gonçarnaya Naberejnaya No 1 adresindeki, mülkü kendisine ait tarihi binada faaliyet gösteren bankanın satıldığı haberi, Türk iş dünyasında büyük üzüntü yarattı.

Ancak bankayı satın alan Expobank'ın Yönetim Kurulu üyesi Kirill Nifontov'un RBC'ya yaptığı açıklamalar, bankanın yeni sahiplik altında da Türk iş dünytasıyla çalışma hedefini koruyacağı sinyalleri verdi. Nifontov, "Türk aktiflerinin satın alınmasıyla uluslararası ağımızı güçlendirmek ve Türk girişimcilerle işbirliğini geliştirmek istiyoruz" dedi.  Rusya'da 7'inci en etkili banka seçilen Expobank, sektörün büyük oyuncuları arasında sayılıyor.

Öte yandan Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin krizi aşıp yeniden yükseliş ivmesi kazandığı bir dönemde bir Türkiye kökenli bankanın daha piyasadan ayrılması dikkati çekti. 

Bundan bir yıl önce de Garanti Bankası, Rusya'da faaliyet gösteren iştiraki Commercial Bank GarantiBank  Moscow AO'nun tamamını Sovcombank'a satmıştı. 

Şu an Rus yasalarına göre kurulan Ziraat Bankası Moskova, Hüsnü Özyeğin'in sahibi olduğu Credit Europe Bank, İş Bankası Rusya ve ProCommerceBank, sermaye ya da sahiplik yapılarından dolayı "Türk bankaları" olarak anılıyor.

(TürkRus.Com)

Konuyla ilgili yazı için tıklayın