Yaklaşan seçimler ve gazeteciler

Yaklaşan seçimler ve gazeteciler

4 Şubat 2019 Pazartesi  |   iyi

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, yaklaşan seçimler öncesi gazetecilerin dikkat etmesi gereken etik kuralları hatırlattı:

"Yerel seçimler yaklaşırken bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Gazetecilerin seçim sürecindeki görevi, sağlıklı, doğru ve özgür karar verebilmeleri için seçmenleri bilgilendirmektir. Bir partinin yanında saf tutmak ve propagandasına aracılık etmek değildir. 

Seçmenleri doğru bilgilerle donatmak için yapılması gerekenlerin başında okuru yönlendirmeye çalışmamak geliyor. Medya, seçmenlerin “bilgi edinme hakkı”nı kullanmalarına yardımcı olmalı; demokratik, özgür ve açık bir tartışma ortamının sağlanması için çaba harcamalı, seçimlerin adil ve hilesiz bir ortamda yapılması için sandık güvenliğinin de takipçisi olmalıdır. 

Her ne kadar ülkemizde medyanın seçimlerde bağımsız ve tarafsız davranmasında kimi sorunlar varsa da evrensel gazetecilik ilkelerine dikkat çekmekte yarar olduğuna inanıyorum: 

Medya, bütün parti ve adaylara eşit mesafede durmalı, hiçbirinin tarafını tutmamalı, bağımsız olmalı. Bütün parti ve adayların haberleri, “haber değeri” göz önünde tutularak dengeli ve adil biçimde yansıtılmalı. Bazı partilerin haberlerini görmezden gelmek tarafsızlığa gölge düşürür ve okurdan bilgi saklamak anlamına gelir. 

Seçim döneminde liderler arasında protokol sıralaması uygulamamalı; tümünün miting, açıklama ve projelerine aynı ölçütlerle yaklaşılmalı. Haberi büyüten, kişinin makamı değil söylediklerinin haber değeri olmalı."

Yazının devamını okumak için tıklayın