Yabancı futbolcular sorunu

Yabancı futbolcular sorunu

11 Şubat 2019 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Son günlerde  futbolda en çok konuşulan konuların başında, yabancı futbolcu sayısı geliyor. Özellikle Galatasaray'ın 11 yabancı futbolcu ile sahaya çıkması birçok kişinin en büyük derdi olmuş durumda... 

Bu konuya son olarak CHP İstanbul milletvekili Mehmet Bekaroğlu da katıldı. Pazar akşamı oynanan Galatasaray-Trabzonspor maçı öncesi konu ile ilgili bir tweet atan ve daha sonra gelen tepkiler ve sanırım yakında yapılacak olan yerel seçimleri de düşünerek tweeti silen Bekaroğlu bakın bu tweette ne diyordu; 

"Galatasaray'ın 11 yabancı futbolcusuna karşı Trabzonspor altyapısından yetişen 5 futbolcusu ile oynuyor. Yabancı düşmanı filan değilim ama ben bu akşam Trabzonsporluyum. Bi de bu işe el atmak gerekir; 11'de 11 olur mu, bu gidişle milli takım kurulamayacak."

Öncelikle konuyu bilmeyenler için kısa bir açıklama; Evet Süper ligde yer alan takımlar isterlerse kadrolarında 14, sahaya çıkan ilk 11'lerinde de 11 yabancı futbolcuya yer verebiliyorlar. Yönetmelik buna izin veriyor. Başka bir deyimle burada yasalara aykırı bir durum yok. Daha da önemlisi "isterlerse" yani hiçbir zorunluluk yok. 

Eğer bu kuraldan yakınan kulüp varsa kadrosunda hiçbir yabancı oyuncu barındırmaz olur biter. Aynen bir alt ligde oynayan ve yıllardır tamamen Türk oyuncularla kurulu kadrosuyla mücadele eden Altınordu gibi... Sizin elinizi bağlayan bir durum yok. İsterseniz 11 Türk oyuncuyla sahaya çıkabilirsiniz, bu tamamen isteğinize bağlı. 

Ama her ne hikmetse konu Galatasaray olunca siyasetçisinden sanatçısına kadar ortalık ayağa kalkıyor. Neymiş sahada İstiklal Marşımızı söyleyecek kimse yokmuş, Türk gençlerine yazık oluyormuş, yakında Milli takıma alınacak oyuncu bulunamayacakmış falan filan... 

Bunların hepsi dayanağı olmayan, ucuz popülist söylemler... Mesela sayın Bekaroğlu bu hafta Rizespor"un sahaya 10 yabancıyla çıktığını biliyor mu? O konuda da bir tweet attı mı acaba? Ama doğru 11 yabancı değilmiş, pardon... İstiklal Marşımız da Milli takımımız da bundan çok fazla etkilenmez. 

Fenerbahçe basketbol takımı Eurolig şampiyonu olurken ve herkesin göğsünü kabartırken sahaya 5 yabancı ile çıkmadı mı, hocası da dahil? O zaman İstiklal Marşımız ve Milli takımımız aklınıza gelmiyor muydu? Ya atletizmdeki devşirmeler? Adlarını değiştirince Türk gençlerinin önü kesilmemiş oluyor sanırım. 

Türk gençleri çalışırlarsa, değil gelen yabancılar, kimse önlerini kesemez. Cengiz Ünder, Ozan Kabak, Enes Ünal, Çağlar Söyüncü gibi gençlerimiz Avrupa'ya gidebiliyorlarsa altyapılardan yetişen birçok Türk gencinin de önü açık demektir. 

Gelelim Milli takıma oyuncu bulunamayacak tezlerine; tamamen içi boş ve hamasi bir söylem. Olay nicelikle ilgili değil bütün iş nitelikte, kalitede, doğru planlama ile yetenekli gençleri bulup yetiştirmede, gerisi hikaye... 70'lerde, 80'lerde futbolumuzda 2-3 yabancı oyuncu oynayabiliyordu. O zamanlar Milli takımımız çok mu başarlı idi? 

Sonuç olarak,  yasa ve yönetmeliklerde belirtilen yabancı oyuncu sayısı tamamen isteğe bağlı olup isteyen bu hakkı kullanır, isteyen kullanmaz. Bu hakkı kullananları suçlu algısı ile yıpratmak doğru değildir.  

Ayrıca yabancı futbolculara karşıysanız ve bu konuda gerçekten samimi iseniz hodri meydan... Gelin kademeli olarak tamemen yasaklayalım yabancı futbolcuları... Ama basketbol, voleybol gibi diğer sporlarda da yabancılar yasaklansın. Hani atletizimde Afrika'dan Küba'dan devşirerek adlarını değiştirdiğimiz, üzerlerine ay yıldızı Milli formaları giydirerek başarılarından gururlandığımız sporcular da artık gelmesin. Yabancı antrenörler de yasaklansın, böylece Türk hocalarının da önü açılmış olur. 

Nedense futbolda Türk gençlerinin önünü kesen yabancılar, konu atletizm, basketbol, voleybol vs olunca bizleri gururlandırıyor. Bu konuda farklı spor dallarındaki yabancıları görmezden gelmek eyyamcılıktır,  çifte standarttır, iki yüzlülüktür.  

Hatta sadece sporda değil tarımda, hayvancılıkta, elektronikte, sanayide ülkeye giren tüm yabancı malları da yasaklayalım. Böylece Türk çiftçisinin, köylüsünün sanayicisinin de önünü açmış oluruz. 

Var mısınız sayın Bekaroğlu? Var mısınız sayın Bekaroğlu gibi düşünenler? 

Kalın sağlıcakla...