'Vize yakında kalkmaz'

'Vize yakında kalkmaz'

20 Kasım 2018 Salı  |   MG Özel

Rusya'da faaliyet gösteren Türk iş dünyasının temsilcileri, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması için vizelerin kolaylaştırılmasını istiyor, Rus uzmanlar ise güvenlik gerekçesiyle kısa dönemde vizenin kaldırılmaması gerektiğini savunuyor.

Medya Günlüğü'ne konuşan Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov, elektronik vize ve havaalanında vizelerin sağlanması uygulamalarının sorunun büyük bir bölümünün çözeceğine inandığını kaydetti. Markov, "Rusya ve Türkiye arasındaki vize ile ilgili meselelerin çözülmesi için bazı önerilerim var. Örneğin, vizesiz rejim yerine yakın vadede kolay vize rejimi uygulanabilir. Yani elektronik vize ve havaalanında vize verilmesi sistemi getirilebilir. Bu uygulamaların sorunun yüzde 80 civarında çözülmesini sağlayacağına inanıyorum" dedi.

Rusya'nın Suriyeli mültecileri ile ilgili güvenlik açısından bazı kaygılarının bulunduğuna dikkat çeken Markov, "Vizenin kaldırılması konusunda Moskova'nın bazı kaygıları var. Çünkü Türkiye'de milyonlarca Suriyeli mülteci yaşıyor. Bunların arasında sahte pasaport kullananlar olabilir. Ama zamanla vizelerin tamamen kaldırılabileceğine inanıyorum" diye konuştu.

Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan ise çalışma vizelerin kolaylaştırılması gerektiğini düşünüyor. Karaaslan, "Çalışma vizeleriyle ilgili teknik sorunlar görüşülüyor. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 100 milyar dolarlık ticaret hacmi ve bu hedeflerden bahsetti. Destekliyoruz. Ama ticaret iş adamının rahat seyahat etmesine bağlı. Beklentimiz çalışma vizelerinin çok hızlı ve kolay hale getirilmesi" dedi.

İş adamları için zamanın önemli olduğunu kaydeden Karaaslan, "Bir ayağı burada olan işadamımız vize sorununu çözüyor. Fakat Rusya ile iş yapmak isteyen yeni iş adamlarımız için bu konu önemli. Kolayca vize alarak Rusya'ya gelmek istiyorlar. Onlar için zaman önemli..." diye konuştu. 

DTİK Avrasya Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır da aynı konudaki soruyu yanıtlarkeni öncelikle gri, yeşil ve TIR şoförlerine yönelik vizelerin kaldırılmasını beklediklerini söyledi.

Türkiye'nin 24 Kasım 2015'de hava sahasını ihlal eden bir Rus uçağını düşürmesinden sonra Moskova tek yanlı olarak Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başlamıştı. İki ülke arasında süren görüşmelerde sadece belirli kategorilerde vizenin kaldırılması üzerinde duruluyor. Umuma mahsus pasaportlara uygulanan vizenin ise ne zaman kalkabileceği henüz bilinmiyor.

Fuad Seferov, Moskova

Konuyla ilgili bir başka yazının linki: http://www.medyagunlugu.com/Haber-5092-rusya-vizeyi-neden-kaldirmiyor.html