Vize işi zor

Vize işi zor

16 Temmuz 2019 Salı  |   Günlük

Türk vatandaşları Rusya’nın uçak krizi yüzünden yeniden koyduğu vizenin tamamen kaldırılmasını beklerken, diğer yandan “vizenin kaldırıldığı açıklanan” dar kapsamlı bir başka grup için bile hala ilerleme sağlanamadı. 

6 Şubat 2019’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in "uluslararası kara taşımacılığı yapan sürücüler, kısa süreli iş için seyahat eden hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahipleri ve Türkiye'nin Rusya'daki diplomatik temsilciliklerinde çalışanlara yönelik vize uygulamasına son verildiğine dair” kararnamesi, daha uygulamaya girmeden kadük kaldı.  

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, şimdi sorunun çözümü için Başkan Putin’in yeni bir kararname imzalamasının beklendiğini açıkladı.   

Sorun, Putin’in kararnameyi imzalamasının ardından Moskova ile Ankara arasında heyetler arasında yürütülen müzakerelerde yeni sorunlar ortaya çıkması.  

Rus tarafının tüm hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaport sahiplerini vize uygulamasından muaf tutmayı kabul etmemesi, vizesiz giriş için “görevli olarak seyahat etme” şartını öne sürmesi dikkati çekti. Yani Moskova, “Rusya’ya herhangi bir resmi görev ile geldiklerini belgeleyemiyorlarsa, yeşil ya da gri pasaport sahibi olan Türk vatandaşları da vize almak zorunda” kararında ısrar etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nisan ayındaki gezisi başta olmak üzere, tüm temaslarda Türk tarafı bu uygulamadan vazgeçilmesi, “görevli gelme durumuna göre” değil, “pasaport temelinde” vize muafiyeti sağlanması için ısrar etti. 

Son olarak TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bu ay başında yaptığı Moskova’ya yaptığı ziyarette görüştüğü Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko’nun, bu konuda Türk tarafının itirazının haklı olduğunu, Başkan Putin’in yeni bir kararname imzalayacağını aktardı.  

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar da, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu  sorunun yakında çözülmesini beklediklerini söyledi. Samsar bir yandan Rusya’nın tüm Türk vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırmasını beklediklerini ve bu konunun sürekli gündemde tutulduğunu belirtirken, diğer yandan ilk etapta  yeşil ve gri pasaport sahiplerine vizenin kaldırılması için Başkan Putin’in kararnameyi imzalamasını beklediklerini söyledi. Samsar, yeni düzenleme yapıldıktan sonra Türkiye ile Rusya’nın söz konusu grupta olanlar için vizeleri karşılıklı olarak kaldıracaklarını vurguladı.

(TürkRus.Com)

İlgili linkler: 

http://medyagunlugu.com/haber/pasaportsuz-turkiye-sevinci-44936

http://medyagunlugu.com/haber/mujdeler-olsun-rus-vizesi-kakti-44720