Vize görüşmeleri başlıyor

Vize görüşmeleri başlıyor

20 Eylül 2018 Perşembe  |   Günlük

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevgeniy İvanov, Türkiye ile Rusya arasında vizelerin kolaylaştırılmasına ilişkin görüşmelerin ekim ayında Moskova'da yapılacağını duyurdu.

Rus basınına konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı İvanov, "Ekimde Rusya ile Türkiye arasında konsolosluk görüşmeleri yapılacak, bu görüşmelerde vizelerin kolaylaştırılması konusu ele alınacak. Konuyla ilgili çalışmalarımız bitmedi, devam ediyor" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu, ağustos ayındaki buluşmalarında, vizelerin belirli kategorilerdeki Türk vatandaşları için kolaylaştırılması yönünde görüşme mekanizması kurulması konusunda anlaşmıştı.

Çavuşoğlu o dönemde yaptığı açıklamada, "Rusya'ya girişte İş adamı ve resmi pasaportların vizesi kaldırılıyor. Özellikle TIR ve kamyon şoförlerimize vizelerin kaldırılması konusunda prensipte anlaştık" demişti.

Türkiye'nin 24 Kasım 2015'te bir Rus uçağını düşürmesinin ardından Moskova iki ülke arasında bulunan vizesiz geçiş uygulamasını iptal etmişti. Krizin geride kalması ve pek alanda ilerleme sağlanmasına rağmen vize sorunu bir türlü çözülemedi. Ekim ayında başlayacak vize görüşmeleri de sadece belirli kategorideki Türk vatandaşlarını kapsıyor; vize kalkma kararı alınsa bile bundan umuma mahsus bordo pasaport kullanan vatandaşlar yararlanamayacak.

(TürkRus.Com, Medya Günlüğü)

İlgili link: http://www.medyagunlugu.com/Haber-5092-rusya-vizeyi-neden-kaldirmiyor.html