Verdiğini çoktan aldı

Verdiğini çoktan aldı

2 Mart 2020 Pazartesi  |   Mentor

Yine başladığımız yere döndük: Aynı bütün başarısızların yaptığı gibi şimdi yeni transferler yapacağız, yeni hoca bulacağız, sezon başında onları kahraman ilan edip şubatta, en geç nisan başı hepsine küfredeceğiz. Eğer bu kısır döngü kırılmazsa girdap daralacak ve yok olacağız. 

Keşke sorun sadece Ersun Yanal olsa, çok büyük sorunlarımız var.  

Önce Ali Koç'tan başlayalım… Aslında “Neyi yanlış yaptı” sorusu yerine “Neyi doğru yaptı” sorusunu sormak daha mantıklı. Bugüne kadar yaptığı tek doğru şey var, o da Fenerbahçe'ye para vermek, onun dışında bütün seçimleri yanlış, eksik. 

1-Bizzat kendi tarafından ifade edildiği gibi, futbol dünyası kirli, çirkin ve karanlık bunlarla mücadele etmek için bunları bilen insanlara ihtiyaç var. Oysa Ali Koç yönetimi kendi sırça köşkleri dışında dünyayı tanımayan insanlardan oluşuyor. Zaten anlasalar da Ali Koç ne kimseye danışıyor ne de kulübü ortak akılla yönetiyor. Comolli'nin açıklamaları gösteriyor ki, başkan kulübü tek başına yönetiyor. 

2-Ali Koç verdiği sözleri tutmadı. Fenerbahçe'yi kanser hücresi gibi sarmış ve Fenerbahçe'yi kendi amaçları için kullanmak dışında beklentileri olmayan eski yönetimden ne hesap sordu ne de kulübü bunlardan temizledi. Aykut Kocaman'ın yardımcılarına, Volkan Demirel'e ve daha yüzlercesine güvendi ve kaybetti. Oysa bilmesi gereken ve açık olan kulübün içindeki herkesin 20 yıllık bir "ağalık" sisteminin parçası olduğu ve ağalarına bağlılık yemini ettikleri için orada olduklarıydı, büyük, çok büyük hata. Kulüp her fırsatta içeriden çökertildi. 

3-Fenerbahçe için "biçilen kefen" olduğu çok belli olan Nihat Özdemir'e güvendi, en baştan karşı çıkması gerekirken destekledi ve güvenilirliğini kaybetti. Ayrıca Aziz Yıldırım- Nihat Özdemir ilişkisinin  Fenerbahçe için ilave tehdit olduğu belliydi. Nihat Özdemir Federasyonu Fenerbahçe'yi hem Fenerbahçelilerle hem diğerleri ile vurdu. En baştan karşı çıkmaması büyük hataydı. 

4-Rambo ile yarattığı ruhu devam ettiremedi, dar alana, Kadıköy'e sıkıştı. Fenerbahçe'nin en büyük problemlerinden birinin geçmiş 20 yılda Fenerbahçe'nin halktan uzaklaşıp “Kadıköy Cuntası”nın diktatörlüğüne geçtiğini görmemesiydi. FBTV'de hâlâ “Beyazlar” bu diktatörlüğünün felsefesini yansıtıyor, farkında bile değil. Ekrana çıkıp Fenerbahçe'nin “bembeyaz” olduğunu anlatıp halktan uzaklaştırıyorlar, anlamıyor. 

5-Saha içinde ve saha dışında son derece zayıf iken çok büyük kavgalara kalkıştı ve yenildi. Oysa büyük hataydı çünkü bu futbol ve asıl silahın sahadaki takımın o iyi olmadan hiçbir savaşı kazanamazsın. Futbolun kirli ve çürümüş olduğu çok açık ancak savaş açmak için kendi ordusunun güçlenmesini beklemeliydi, acele etti ve sonuç alamadı. 

6-Ersun Yanal konusunda kesinlikle doğru yaptı. Ersun Yanal Fenerbahçe camiasının sırtında bir günahtı ve bu kamburdan kurtulmak gerekiyordu, göreve gelmesi çok doğruydu. Ama yarım sezonluk skandaldan sonra her şeyini kaybettiği açık Ersun Yanal'la devam etmesi tam bir basiretsizlikti. 

“Şimdi ne olacak” sorusunun cevabını vermek için “Ali Koç Fenerbahçe'ye ne kaybettirdi” sorusunun cevabını vermek gerekiyor. Ali Koç geldiğinde Fenerbahçe kronik ikinciydi ve bu ikinci sene. İlk sene küme düşmekten zor kurtulduk, bu sene de Avrupa'ya gitmemiz çok zor görünüyor. Şampiyonluğu bir kenara bıraktım sadece Avrupa Ligine gidememiş olmaktan kaybımız 200 milyon TL, ligdeki galibiyet ve şampiyonluk primlerini saymıyorum bile, kısacası Başkan verdiğini çoktan geri aldı.

Şimdi bırakıp gidebilir kimse bir şey yapamaz, kimse onu başkan olmaya zorlayamaz ama daha önce yazmıştım şimdi bırakıp giderse sonsuza kadar adını kimse hatırlamaz sadece “Vehbi Koç'un torunu Ali Koç” olarak anılır ve arkasında Koç Holding olmadan girdiği ilk kavgada yenilmiş olur, çocuklarına bırakacağı tek şey başarısızlık olur. 

Ne yapmalı? 

1-Bu yönetimi değiştirip futboldan anlayan, ülkedeki futbol iklimini bilen tecrübeli yöneticilerden oluşan bir yönetim kurmalı ve bu yönetim saha içine asla karışmamalı. 

2-Başarıya aç geleceği olan gençlere güvenen bir teknik direktör bulup onu kontrol edecek tecrübeli bir sportif direktör bulup asla işlerine karışmamalı. 

3-Comolli başarsızlığın en büyük nedeninin Fenerbahçe'deki "negatif hava" olduğunu söylüyor, Ayew ve Slimani'nin Fenerbahçe'den gittikten sonra yaşadıkları başarıyı buna delil olarak gösteriyor. Haklı, kulüp eski yönetimin kullarından temizlenmeli ama futbolcu ama çöpçü hiç fark etmez, tek kişi bile kalmamalı, ne FBTV ne kapıdaki görevli ne de çaycı. 

4-Stat “monşer”lerden temizlenip gerçek sahiplerine teslim edilmeli. Kombine fiyatları ve bilet fiyatları düşürülüp ayakta taraftar alınmalı. Stat gibi Fenerbahçe de “monşer”lerden temizlenmeli. Sadece her yıl Avrupa Ligine gitmek bile çok fazlasını kazandıracaktır. 

5-Genç oyunculara yönelip büyük başarı beklentileri yaratmadan gerekirse 3-4 yıl şampiyonluk unutularak yeniden yapılanmalı. 

6-Bütün amatör branşlar kapatılmalı, Erkek Basketbol Takımı futbol toparlanana kadar 3-5 milyon euroluk bir bütçe ile mücadele etmeli. 

7-Kulübün tüm gayrimenkulleri satılmalı bunu yaşama geçirecek bir plan yapılmalı.    

… Ve en önemlisi saha içinde taş gibi bir takımın olana ve saha dışında birlik sağlanana kadar  kimseyle kavga etmemelisin. Çünkü bu futbol ve amiral gemisi sahadaki takımın durumu, sahadaki takımın yürürken hiçbir hakemin art niyetini anlatamazsın. Yanlış ama gerçek bu ve bu gerçeğe değiştiremediğimize göre ona göre davranmalıyız. Güçsüzken girdiğimiz her kavga bizi daha güçsüz yapıyor. 

Son söz de şu sosyal medya Fenerbahçelilerine: Artık bir utanın kardeşim, artık bir susun, Ersun Yanal'dan sonra nasıl yüzünüz kızarmadan konuşabiliyorsunuz! 

Kimsiniz siz, kendinizi ne sanıyorsunuz, Fenerbahçe adına söz söyleme cesaretini kim verdi size? Gidin ezik ruhlarınızı tedavi edecek başka afyonlar bulun, Fenerbahçe'den uzak durun ve susun.