Ver Atilla'yı, al Papaz'ı

Ver Atilla'yı, al Papaz'ı

18 Ağustos 2018 Cumartesi  |   Günlük

Milliyet yazarı Verda Özer, Türkiye ile ABD arasındaki krizin perde arkasıyla ilgili bir yazı kaleme aldı. Yazıdan bir bölüm şöyle:

"Üst düzey yetkililerle yaptığım bir dizi görüşme sonrasında krizin arka planını şöyle özetleyebilirim: Trump tutuklu rahip Brunson'ın serbest bırakılması için Başkan Erdoğan'a, 14 Temmuz'da İsrail Başbakanı Netanyahu'yu bizzat arayıp İsrail'de tutuklu olan Türk vatandaşı Ebru Özkan'ın serbest bırakılmasını sağladığını söyledi. Ve ekledi: "Bu jestime karşılık sıra sizde. Brunson'ı gönderin." 

Erdoğan ise, "Biz sizinle 'Özkan'a karşılık Brunson'ı bırakacağız' diye bir şey konuşmadık" diyerek böyle bir vaatte bulunmadıkları cevabını verdi. Sonrası da malum çorap söküğü gibi geldi. Önce iki bakanımıza karşı Trump'ın koyduğu yaptırımlar, sonra yükselttiği vergiler ve F-35 satışını askıya alma kararı. 

Türk tarafına göre krize asıl olarak, danışmanları yüzünden Trump'ın yanlış algıya kapılması, beklentisini yükseltmesi sebep oldu. Bununla birlikte, bu krizi tetikleyen bir diğer sebep de Trump'ın her zamanki "Bir şey vermeden alırım" inancı. "Siz Brunson'ı bırakın, sonrasına bakarız" havası. Ki Trump sadece bize değil, tüm dünyaya karşı zaten bu tavırda. Önce ölümü gösteriyor, sonra sıtmaya razı ediyor. 

Peki, Brunson neden bırakılmadı, Erdoğan'ın Trump'tan istediği neydi? Cevabı: Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın Türkiye'ye iade edilip, cezasının geri kalanını burada çekmesi ve Halkbank soruşturmasının geri çekilmesi." 

Yazının tamamını okumak için tıklayın