VAR sistemi

VAR sistemi

2 Ağustos 2018 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Futbolda liglerin başlamasına çok az bir süre kala merakla beklenen konuların başında VAR sistemi geliyor. Son Dünya Kupasına damga vuran bu sistem, bakalım ülkemizde nasıl uygulanacak?

İlk olarak 5 Ağustos"ta Galatasaray-Akhisarspor arasında oynanacak Süper Kupa maçında uygulanacak sistem,  2018-2019 Spor Toto Süper Lig Lefter Küçükandonyadis Sezonu'nda tüm maçlarda uygulanacak.

VAR sistemini bilmeyenler için kısaca;

Maçı yöneten hakemlerin skoru etkileyebilecek bir pozisyonda kararsız kalmaları halinde, saha kenarına kurulan ekrandan pozisyonu tekrar izleyip, karar verebiliyorlar.

Ayrıca, kurulan özel bir VAR odasında yer alan ayrı bir hakem heyeti de maçı çok sayıda ekrandan farklı açılardan takip ederek, tartışmalı pozisyonları tekrar izlediklerini maçı yöneten hakeme bildiriyorlar.

VAR'ın devreye girdiği durumlar topun çizgiyi geçip geçmediğine bağlı gol kararları, penaltı, direkt kırmızı kart ve hakemin yanlış oyuncuya kart göstermesi olarak sıralanıyor.

Bu durumda, hakem de yine saha kenarındaki ekrandan izleme yapabiliyorlar ya da verdiği kararın doğru olduğunu aktarıp maça devam ediyor.

Her koşul altında VAR odasında bulunan hakem heyeti, sahadaki hakemin kararlarına pozisyonu tekrar izlediklerini söylemek dışında başka bir müdahalede bulunamıyor.

VAR sisteminde de son karar maçın orta hakeminde olacak.

VAR sisteminin merkezi Riva'da kurulacak ve aynı anda dokuz maçı takip edebilecek.

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu'nun verdiği bilgiye göre, sistemin şöyle olması planlanıyor:

'Gri pozisyonlarda' VAR'daki ekip müdahil olmayacak

Açık ve net olan pozisyonların hepsine VAR müdahale edecek

VAR karar vermeyecek, hakemin pozisyonu tekrar izlemesini sağlayacak

Kararı yine maçın orta hakemi verecek.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu sistemi destekleyenler olduğu gibi karşı çıkanlar da var. Ben şahsen karşı çıkanlar tarafındayım. Evet VAR sistemi belki hakemlerin göremediği bazı pozisyonları tekrar izleyerek düzeltme şansı veriyor ama bana göre futbolun doğasına, akışkanlığına ters.

Ayrıca maçın temposunu ve seyircilerin konsantrasyonunu da azaltacağına düşünüyorum.En önemlisi ise hakemlerin tarafsız ve art niyetsiz olduğuna inanmıyorum.

Sonuç olarak; son karar yine hakemin olacağı için ülkemizde hakem kararları konusunda bir standart yakalanamayacağını düşünüyorum. Tahminimce bu işten büyük takımların maçlarında ve taraftar baskısının yoğun olduğu statlarda farklı kararlar çıkacaktır.