'Vah vah' sistemi

'Vah vah' sistemi

5 Temmuz 2018 Perşembe  |   Keçi Fikri

Ya kardeşim, yazmayacağım diyorum dayanamıyorum, üstüme üstüme geliyorsunuz!..

Peki, siz kaşındınız.

Bu satırları Ankara'daki Swiss Oteli'nin 8. katından yazıyorum diyerek içinize kurt düşüreyim.

Maarem abi seçim gecesi çaktırmadan ortadan kaybolduğunda bile kulağımın üzerine yatmıştım. Tek istediğim vardı, memlekette her şey yolundaymış gibi şööyle ayaklarımı uzatıp bir Dünya Kupası izlemek, onu da Fikri abinize çok gördünüz!

Uydurdunuz VAR diye bir şey, ne var ya ne var?!

Bak güzel kardeşim, futbol sahasının 30'da biri büyüklüğündeki sahada sadece 2 milyonerin oynadığı bir oyunda sırf hır çıkmasın diye 12 hakemle yönetilen tenisi bilmiyor musun? Tabii biliyorsun.

Pekiiiii, 22 milyonerin ve dahi saha kenarında hırsla bekleyen daha az milyoner ya da milyoner adayı yedekleri ile hocalarının arasındaki bir top kavgasının  4-5 hakemle şekle sokulmaya çalışılması ilkellik olmuyor mu? Üstüne bunu video ile kontrole almaya çalışmak futbolun çöllerden buzullara kadar 2 taş koyup bir yuvarlağı tepmeye dayanan en basit evrensel eşitlik hallerine büyük bir haksızlık ve hakarettir. Tıpkı Maarem abimizin 24 Haziran gecesi seçmenlerine yaptığı gibi...(Bak yine tutamadın kendini Fikri!)

Bu sisteme VAR (Video Assistant Referee- Video Hakem Uygulaması ) demişler de bence halt etmişler! Bu sistemin adı resmen "Vah Vah"dır.

Kale arkalarına gol mü değil mi diye bakacak ceza sahası sorumlusu 2'şer hakem koysan 4+1'in üstüne eder 6+1... Sahanın yarısını yarım yarım kontrol eden 2 yan hakemin boş boş baktıkları uzantılarına tüm yarı sahaları kapsayacak 2'şer tane daha koysan, etti mi sana 8. O zaman her köydeki ihtiyar heyeti dahil her isteyeni kucaklayan bu hakem teşkilatı mahalle maçlarından tut dünya kupalarına kadar her ortamda en eşit ve ideal bir formata kavuşmaz mı?

7'den 50'ye tüm dünya çocuklarının, gençlerinin en basit sporu futbolda, önce köyde dahi uygulanabilecek bir sistemle evrensel hakem eşitliği sağlanmalı ve teknoloji en son düşünülmelidir...

Üstelik Rusya'dan ekranlara yansıyan haliyle orta hakemin eşref saatine kalmış şekilde amaaan ister bakarım ister bakmam keyfiyeti bir çok maçta hala haksız kararlara da geçit vermekte. Hakemin keyfinin kahyası olan bu sistem yayıncı kuruluşun da ekmeğine yağlı bal sürerken, onsuz maç yapılamaz hale gelir ki, köyümüzün daha krampon bile görmemiş çocukları Almancı dayıdan bir de kamera sistemi mi istemek zorunda kalsınlar? 

Boş işler bunlar boooooş!..

Hakikaten Maarem abi sen neredeydin o gece?!

"Derin abilere" mi sorsak, VAR'a mı baksak?!

Vah biz "şizofrenler" vah.

Yaktın bizi be abi!

 

Karikatür: Can Barslan