'Uzlaşı kenti' Mardin

'Uzlaşı kenti' Mardin

13 Nisan 2017 Perşembe  |   MG Özel

Türkiye'nin güzel, ilginç, değişik ve mutlaka görülmesi gereken pek çok köşesi var kuşkusuz. Peki ama bu özelliklere sahip kentlerin arasında Mardin'in başlarda geldiğini biliyor musunuz?

Güneydoğu Anadolu'da, Suriye ile komşu, yaklaşık 780 bin kişinin yaşadığı orta büyüklükte bir kent Mardin. Etkileyici mimarisi, daracık sokakları ve sayısız tarihi eseriyle pek çok kentten farklı bir yer.

Evet, kenti farklı ve cazip kılan değişik özellikleri var ama herhalde en başa, uzlaşma ve hoşgörü kültürünün gündelik hayatta her an hissedilen egemenliğini koymamız gerekiyor. Farklı dinleri ve etnik grupları kucaklayan Mardin'de zaman içinde birlikte bir arada yaşama geleneği yerleşmiş.

Örnek mi?

Cami de var kilise de, ezan da var ayin de, medrese de var manastır da, türbanlı da var, başı açık da. Türkler, Kürtler, Araplar, Süryaniler, Yezidiler ve Ermeniler zengin ve çarpıcı bir mozaik yaratmış.

İşte bu mozaik kadim Mezopotamya'ya bakan bir tepeye kurulu Mardin'de buluşmuş. İlk anda sanki bir denize bakıyormuş hissi uyandıran, özellikle gece karanlığında denizden farkı kalmayan uçsuz bucaksız görkemli Mezopotamya'ya.

Elbette Mardin'den bahsederken binbir çeşit sabunundan, insanı şaşırtan mavi renkli badem şekerinden, nefis yemeklerinden, gümüş ustalarının elinden çıkan telkariden ya da değme tiryakileri bile etkileyecek mahlepli kahvesinden de söz etmek mümkün.

Ama bütün bunlar, Mardin'in alçak gönüllüce ve sessizce üstlendiği uzlaşma ve hoşgörü misyonunun yanında fazla basit, önemsiz birer ayrıntı kalıyor...

Gazeteci Cenk Başlamış'ın çektiği Mardin fotoğraflarını görmek için TIKLAYIN