'Uysallaştırılan gazetecilik'

'Uysallaştırılan gazetecilik'

30 Haziran 2019 Pazar  |   Günlük

Gazeteci Faruk Bildirici, siyasette son dönemde yaşanan gelişmelerden yola çıkarak, soran, sorgulayan, araştıran, takip eden gazetecilik anlayışının terk edilmesini eleştirdi.

Bildirici'nin kendi adını taşıyan sayfasında yer alan yazıdan bir bölüm şöyle:

"Seçimin ardından daha da artan Ali Babacan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nun yeni parti hazırlıklarıyla ilgili haberlerde eksiklik var. Dikkatli okurlardan Uğur Soldan fark etmiş bu eksiği ve soruyor: 

“Uzunca bir zamandır Ali Babacan'ın parti kuracağı haberleri çıkıyor. Bununla birlikte Ali Babacan'in tek bir beyanatını okuyamadık bu süreçte. Ali Babacan'a ulaşmak bu kadar mı zor? Ya da gazeteciler hiç mi merak etmiyor onun ne diyeceğini? Şahsen ben merak ediyorum.” 

Okur çok haklı. Ali Babacan ve arkadaşlarının parti kurma çalışmalarıyla ilgili haberler hep kulis bilgilerine, duyumlara ve iddialara dayalı. Davutoğlu’nun seçimlerle ilgili açıklaması, Ertuğrul Günay’ın sorulara verdiği yanıtlar ile Babacan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi dışında somut hiçbir açıklama, demeç vb yok. 

Yazılanlara bakılırsa Ankara ve İstanbul’da toplantılar yapılıyor; birkaç ay içinde de parti kurulacak. Ama gazeteciler, bu toplantılardan birini bile saptayıp somut verileri ortaya çıkaramıyor; Ali Babacan’ı bir yerlerde bulup soru soramıyor. Tabii ki Babacan ve arkadaşları konuşmak istemiyor olabilir ama en azından “Sorduk ama yanıtlamadı” diye bile yazılabilir, onu da görmüyoruz.  

AKP döneminde bastırılan, uysal hale getirilen gazeteciler, mesleki reflekslerini kaybetti. Araştırmak, takip etmek, sorularla zorlamak, izin verilen dışında yazmak yok artık. Açıklamayla, sohbetlerde edinilen kırıntılarla, bilgi notlarıyla, kulağa fısıldananlarla yetiniyor gazeteciler. Onları da muhabirler değil, genellikle köşe yazarları kaleme alıyor. Muhabirlik etkisizleştirildi zira…"

Yazının devamını okumak için tıklayın