Uygarlık projesi AB

Uygarlık projesi AB

5 Mart 2020 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Avrupa Avrupa duy sesimizi 

Bu gelen özentinin ayak sesleri. 

Avrupa ve Avrupalı olmak ne kadar da şişirilmiş bir balon. 

Evet Rönesans çok önemlidir, evet Aydınlanma Çağı diye sarıldığımız şey de önemlidir ve evet Rönesans'tan hemen sonra icatlar kaşifler ve keşiflerle denizler aşılmış ve Latin Amerika’nın hayat damarları, koca Aztek ve Maya uygarlıkları neredeyse son insanına kadar yok edilmiştir Avrupalı uygarlar! tarafından. 

Afrika, Asya kıtalarının tüm doğal kaynakları yağmalanmış ve koca kıtalar insanları ile birlikte sömürgeleştirilmiştir. 

Avrupa, Avrupa ah uygarlığın merkezi, Avrupalı olmak gibisi var mı? 

Dünya tarihinin iki en büyük harbi Avrupa'da, Avrupalılar tarafından başlatılmadı mı? 

Yine tarihin gördüğü en gaddar diktatörler Avrupa devletlerinden Avrupalılar arasından çıkmadı mı?

Hitler bir Hindu değil bir Almandı ve Mussolini bir Paki değil İtalyandı, Salazar Fellah değildi ve Franco Garasakal değil İspanyoldu. 

Avrupa ve Avrupalılar dünyanın, hayatın uygarlığın gelişmesine evet büyük katkılar da yaptılar ve bu katkılar dünyanın başka bölgelerinde yaşayan insanlardan daha fazla değildir. 

Düşününce insanlığın gelişimine yol açan her bir şeyin insanlığın ortak, evet ortak, bir birinden habersiz olsa da ortak çabalarının sonucu olduğunu görüp anlayıp, kabullenmemiz gerekiyor. Çatal kaşık, sandalye yorgan tekerlek bütün bunlar ve daha niceleri insanlığın ortaklaşa geliştirdikleri ve daha niceleri, 

Hatta uçağı ya da gemiyi icat etmekten söz edebilir miyiz kuşun uçmasını, Hazerfan Çelebi’nin kanat takmasını, balığın yüzmesini göz ardı ederek?

Avrupa ve Avrupalıların bu günün dünyasında sahip oldukları tüm olanaklara dünya üzerindeki bütün halklar da sahip olabilirdi eğer Avrupalıların, Avrupanın, AB'nin doymak bilmez aç gözlü sömürücülüğü olmasaydı. 

Yine de güzeldir Avrupa, dünyanın diğer yerleri gibi. 

Ve yine de tekrarlıyorum insanlık tarihinin en gaddar, en kıyıcı harplerini Avrupalılar Avrupa da başlatmıştır. 

Ve bu gün de, tarihin gördüğü en rezil, en faşizan sınırlarını Avrupalılar Avrupa da uygulamaktadır AB sınırları olarak hem de ‘’sınırsız bir insanlık uygarlık projesi’’ adı altında...