Üsluba bak, Türkçeye bak

Üsluba bak, Türkçeye bak

11 Ağustos 2019 Pazar  |   Günlük

Bu satırları okuyanlara komik gelebilir ama eskiden bu ülkede gazetecilerin bir ağırlığı, bir ciddiyeti vardı. 

Özellikle büyük gazetelerin yöneticileri “yarı tanrı” gibiydi, sadece sahip oldukları yetkiler açısından değil, oturuşlarıyla, kalkışlarıyla, konuşmalarıyla ve tabii yazdıklarıyla. Aynısı köşe yazarları için de geçerliydi.

Son yıllarda medyada yapılan operasyonlar çekirdekten yetişme gazetecileri sektör dışına itince, mesleğe yeni adım atanlara doğru yolu gösterecek, uyaracak hemen hemen kimse kalmadı. 

Bir kaç gündür TRT Çocuk’la ilgili bir skandal konuşuluyordu. Şimdi aynı kanalın sunucusu Burak Sezen’in Twitter paylaşımları tartışılıyor. 

Bu mesajların neler olduğunu büyük olasılıkla zaten artık biliyorsunuz. 

Bizim asıl dikkatimizi çeken Sezen’in mesajlarındaki üslup ve bol Türkçe yanlışı. 

Mesela Aslı Aydıntaşbaş’a demiş ki: 

Aslı’cım S400 geldi.” (Aslı’cığım demek istiyor) 

Nevşin Mengü’ye yazıyor: 

“Nevşin sen duştayken S400’ler geldi kızzz.” (Yorum yapmaya gerek yok herhalde) 

Esenler Belediye Başkanı’na yazıyor: 

“Esenler bld başkanım size zahmet olmassa eğer videodaki yere Ekrem İmamoğlunu bir bardak çay içmeye davet edermisiniz.” (olmazsa, İmamoğlu’na, eder misiniz yanlış yazılan kelimelerin doğrusu) 

Seçimlerle ilgili: 

Yaw tamam iş yerlerine, boş binalara kaçak seçmen kaydı yaptınız, ya tamam da boş arsaya seçmen kaydı yapmak nasıl oluyo. Hakkatten bu işte lever atlamışsınız.” ( Ya, oluyor, hakikaten, level yanlış yazılanların doğrulsu) 

Eğer sıradan bir kişi bu yanlışları yapsa belki bağışlanabilir ama topluma örnek olması gereken bir kişi yapınca işin rengi değişiyor...