Unutmayacağız, susmayacağız

Unutmayacağız, susmayacağız

8 Haziran 2018 Cuma  |   Mentor

Son günlerin moda deyimi "madem Ali Koç'u seçtik bırakalım istediğini yapsın " 

Bizzat Koç'un ilkelerini yok sayan bir anlayış bu çünkü seçim kampanyası esnasında hesap sorulabilirlik ve yönetimin denetlenmesi onun savunduğu ilkelerdi.

Bilmeyenler için anlatmakta yarar var: Demokrasilerde seçilenler halkın taleplerini yerine getirmek için seçilirler ve demokrasi temsile dayanır.

Temsil edilen halktır, icra yetkisi elbette seçilen yönetimdedir ama halk kesintisiz olarak taleplerini yönetime iletir, yönetim bunları dikkate almazsa gösteri yapma, eleştirme ve sivil itaatsizlik gibi hakları vardır.

Yani kısacası, Fenerbahçeli söyleyecek Ali Koç beğenirse uygulayacak, beğenmezse uygulamayacak, Bu icraat süresinin sonunda Fenerbahçeli beğenirse tekrar seçecek, yoksa başkasını tercih edecek.

Çok sesli olmaktan korkan bir toplumuz, bunu başıbozukluk sanıyoruz. Oysa çok sesli olmak demokrasinin gereğidir, tek sesli her topluluk hata yapar ve yok olur. Refah, başarı ve gelişim çok seslilikle olur, bunu geçmiş 20 yılda ilk elden test eden Fenerbahçeli'nin susalım demesi de çok büyük bir çelişki oluşturuyor. 

Susmayacağız, herkes konuşacak o kadar çok seçenek oluşacak ki, en doğruya ulaşmamız mümkün olacak.

Şimdi üç konu var;

1- Geçmişte Fenerbahçe halkı yok sayılmış, ona ihanet edilmiş ve Fenerbahçe taraftarı kendi stadında dövülmüş, kendi televizyonunda hakarete uğramıştır. Yapanlar da yaptıranlarlar da unutulamaz, bunu yapanların ve yaptıranların Fenerbahçe ile tüm bağları koparılmalıdır. Resmi Fenerbahçe hesabı Fenerbahçe taraftarını bloklamış, taraftar hesabı Fenerbahçe taraftarını tehdit etmiş, taraftarın ücretli çalışanı olan teknik direktör ve futbolcular başarısızlıklarının suçunu taraftara yüklemeye cüret etmiştir. Unutmak başka şey, görmezden gelmek başka.

2- Fenerbahçe geçmişte mali olarak tam bir fetret devri yaşadı, neredeyse 20 yılda 3-4 milyar doları çöpe gitti. Bu konuda çok derin bir araştırma yapılmalı, harcanan her kuruş incelenmeli ve en küçük ihmali veya kusuru olanlar hakkında yasal işlem yapılmalı ki kimse bir daha Fenerbahçeli'nin parasıyla kendine Lale Devri yaşatmasın.

3- "Artık her şey geride kaldı unutalım!..." Hayır unutmayacağız ki, tekrarlanmasın özellikle Fenerbahçe'ye şikeci demiş Fenerbahçeliler'in günün dumanına sisine kapılıp unutulmasına izin vermeyeceğiz.

Elbette devri sabık yaratıp cadı avına çıkmayacağız, aynada suretimizle kavga etmeyeceğiz ama yapanın yaptığı kötülük de yanına kalmamalı.

Hatalarımızdan ders alalım Ali Koç'tan Aziz Yıldırım yaratmayalım.