Ulvi Yanardağ hayatını kaybetti

Ulvi Yanardağ hayatını kaybetti

15 Mayıs 2019 Çarşamba  |   Günlük

Türk basınının duayen ismi Ulvi Yanardağ, tedavi gördüğü Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayata gözlerini yumdu. 

1939 doğumlu Yanardağ, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC)her yıl düzenlediği yarışmalarda 4 kez ödül kazanmıştı. 

1960’lı yıllarda gazeteciliğe başlayan usta isim, Son Havadis, Hürriyet Haber Ajansı, Hürriyet, Bulvar ve Güneş gibi önemli gazetelerde görev aldı. 

Bir dönem polis adliye haberleri ile oldukça ses getiren işler yapan Yanardağ, Reha Muhtar döneminde Show TV'nin haber müdürlüğü görevini de üstlenmişti. 

Meslektaşlarının "Ulvi Baba" dediği Yanardağ’ın cenazesi Perşembe günü vasiyeti üzerine Sultan Ahmet Camii'nden kaldırılacak.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu'nun yayınladığı başsağlığı mesajında "Gazetecilik mesleğine uzun yıllar başarıyla hizmet veren Ulvi Yanardağ’ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz" denildi.

Kimdir?

1939 yılında İstanbul'da doğdu. Balıkesir Lisesi'nin ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde eğitim gördü. Mesleğe 1961 yılında Yeni Sabah Gazetesi’nde başladı. Hürriyet Haber Ajansı ve Hürriyet Gazetesi’nde 14 yıl habercilik yaptıktan sonra Bulvar ve Güneş Gazetelerinde çalıştı. 1989 yılında televizyon haberciliğine başladı. Kanal D Show TV’de İstihbarat Şefi ve Haber Müdürü olarak görev yaptı. Arena ile Ateş Hattı programlarının yapımında bulundu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Başarı Ödülleri yarışmasında 1980 yılında haber, 1984 yılında röportaj ve seri röportaj, 1985 yılında haber, 1995 yılında haber program dallarında yılın gazetecisi seçildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı Bizim Gazete’de Yazı İşleri Müdürlüğü yaptı, TGC Balotaj Kurulu’nda görev aldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi Pelin Göktuna Yanardağ’ın eşiydi.

(Medyaradar, TGC)