Ukrayna ordusunda işlenen suçlar

Ukrayna ordusunda işlenen suçlar

11 Haziran 2018 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri (VSU) Donbass'ta savaş batağına girdikçe ve ülke ekonomik ve sosyal kriz üstüne kriz yaşadıkça; ordu içindeki yıpranma, yolsuzluk ve kanunsuzluklar da adeta tavan yapıyor.

Ülkenin güney doğusunda tam dört yıldır sürmekte olan savaşta, askeri olarak "toparlanan", ancak moral ve hukuken ziyadesiyle yıpranan ordu içinde işlenen suçların sonu gelmiyor. Ne var ki yaşananların halen çok az bir kısmı geniş kitlelerce bilinirken, kamuoyu ve basına yansımayı başaran örnekler ise gerçek anlamda buz dağının sadece görünen kısmını teşkil ediyor. Öte yandan "Gizli Gerçek Bakanlığı" adında bir internet sitesi nispeten uzunca zamandır VSU'da neler döndüğünü, ordunun içindeki kronik problemleri düzenli olarak deşifre ediyor. Ordudaki muhalif konumlarından dolayı görevlerinden alınan veyahut da kendi iradeleriyle istifa etmek suretiyle kurumdan uzaklaşan savaş karşıtı subayların ve onlarla dayanışma içindeki bir takım anti-faşist sivil ve aktivist gönüllülerin kurdukları söz konusu site, VSU'dan sızdırılan rapor ve yazıları paylaşıyor.   

Cinayet ve yaralama

İsimlerini güvenlik gerekçesiyle gizli tutan subay ve sivil eylemcilerin oluşturdukları "Gizli Gerçek Bakanlığı" sitesinde yayınlanan raporlardan öne çıkanlardan bir tanesi ise  "Ukrayna Silahlı Güçleri Kanun ve Düzenden Sorumlu Askeri Hizmetler Genel İdaresi" Komutanı Albay V. P. Maksimenko'nun imzasını taşıyor. Adı geçen albayın Genelkurmay Başkanlığı'na yollanmak için hazırlattığı ve üstüne "resmi kullanım için" notu düşülen yazıda, ülkenin dört bir tarafındaki garnizonlar ile çevrelerindeki muhitlerde askerlerin karıştıkları suç olaylarına yer veriliyor. Otuz küsur sayfalık raporda, erlerin karıştıkları belirtilen suç vakalarının ağırlıklı olarak Donbass bölgesinin halen Kiev'e bağlı birliklerce kontrol edildiği kuzey kısmında işlendiği gözleniyor. Yalnızca geçen senenin ilk yarısında kaydedilen hadiseler baz alınarak hazırlanan çalışmada yer verilen oldukça dikkat çekici bilgi ve istatistiki veriler arasında askerlerin karıştıkları cinayet ve yaralama vakaları öne çıkıyor.        

Alkolün sonucu

2017'nin birinci yarısında Ukrayna Ordusu personeli arasında işlenen cinayet ve yaralama vakalarının önemli bir kesiminin yüksek oranda alkol alma sonucunda sarhoş olunmasıyla gerçekleştiği görülüyor. Askerlerin genellikle birlikte alkollü içki içtikleri sıralarda, çok farklı neden ve vesilelerle bir veya birden çok askerin bir veya birden çok askeri veyahut da sivil bir şahsı dövmesi ya da kesici bir alet ile saldırması neticesinde meydana gelen yaralama vakaları bunlar arasında başı çekiyor. Çoğunlukla Anti Terör Operasyonu (ATO) bölgesinde cereyan eden bu ve benzeri türden olaylarda ikinci sırada ise; erlerin beraber alkol tükettikleri esnalarda veya bazen sadece bir askerin sarhoş olmasıyla; bir veya birkaç askerin diğer bir asker veya askerlere ateş açması, dövmesi veyahut da bıçak başta olmak üzere kesici aletlerle saldırması sonucu yaşanan cinayet vakaları bulunuyor. Bunların hemen ardından ise üçüncü olarak; bir askerin belli bir miktar alkol alması veya toptan sarhoş olması sonucunda elindeki silahın ateş almasıyla veyahut mühimmatın patlamasını takiben şarapnel parçalarıyla ya da bir şekilde düşmek, bir tarafını bir yere çarpmak suretiyle kendi kendisi yaralama vakaları geliyor