Uilenberg'in dişleri, TFF'nin garip ilişkileri!

Uilenberg'in dişleri, TFF'nin garip ilişkileri!

1 Ekim 2015 Perşembe  |   Mentor

Jaap Uilenberg adını sıkça duyduğumuz, TFF ile ilişkisinden bahsedilen aktif UEFA Hakem Komitesi üyesi.

Bir Fenerbahçeli olarak adını sıkça duydum ama açıkcası dünkü basın toplantısına kadar ne ifade ettiği konusunda bir fikrim yoktu. Oysa kendimce futbolu seven, futbol konusunda bilgilenmeyi önemseyen, yerel ve uluslararası her türlü gelişmeyi takip eden bir Fenerbahçeli'yim. Ama Fenerbahçe için, Türk futbolu için Jaap Uilenberg'in ne ifade ettiğini dün öğrendim.

Fenerbahçe yönetimi açısından skandal ötesi bir politika...

Yıllarca Cüneyt Çakır, Bülent Yıldırım, Halis Özkahya, Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek gibi Fenerbahçe düşmanlığı ile marka olmuş hakemler Fenerbahçe maçlarında Fenerbahçe maçlarını katlettikçe biz Fenerbahçeliler kendimizi ifade etmeye çalıştık, kamuoyuna bunların basit hataların ötesinde sistemli bir Fenerbahçe düşmanlığı organizasyonu olduğunu söyledik, anlatmaya çalıştık.

Ancak karşımızda kırılması zor oldukça, ikna edici bir argüman çıkıyordu: Ama kardeşim bu adamların hepsi Avrupa'da maç idare ediyor.

Avrupa ve Amerika hayranlığı ile sakat bir kamuoyuna "Avrupa'da maç yönetmiş" hakemin taraflı olduğunu anlatmak çok zordu.
Oysa o zamanlarda UEFA'dan irin akıyor, Platini oğluna Katar şirketlerinde astronomik ücretlerle iş ayarlıyor, siyasi gerekçelerle oy kullanıyordu. Bu kirliliği Fenerbahçeli anlatamadı ama ne zaman ki Avrupalı ve Amerikalı çıkıp FİFA ve UEFA kirlidir dedi şimdi yavaş yavaş gerçekler anlaşılıyor.

Fenerbahçe argümanları Avrupa'da maç yönetiyorlar tezine çarpıp kamuoyunda saygı görmüyordu.

Meğer Avrupa zırhına bürünen bu hakemlerin kariyeri  kirli futbol düzeninin ahbap çavuş ilişkileri ile sağlanıyormuş, TFF bu aktif UEFA hakem komitesi üyesine danışmanlık ücreti ödüyormuş, hatta hakemler dişlerini falan yapıyormuş!

Ben söylemiyorum, Fenerbahçe basın toplantısında söylendi ve TFF de yalanlamadı.

Neresinden baksan etik olamayan, tartışmalı bir ilişki. UEFA'nın ve FİFA'nın battığı çamurun yeni bir tezahürü, bırak bir hakeme dişini yaptırmayı, kahvesini içerken 10 kere düşünmeli Uilenberg, kaldı ki TFF'ye danışmanlık.

TFF Uilenberg'le olan parasal ilişkisini kuruşuna kadar açıklamalıdır, ona hizmet veren, hediye veren dişçi, doktor vb. ne kadar hakem varsa açıklanmalıdır.
Yıllarca Fenerbahçe'yi sistemli olarak yok eden bu hakemler bu ilişki sayesinde Avrupa zırhına bürünmüşler görünen o. 
Gelelim Fenerbahçe yönetimine...Bulabildiğim en zarif sözcük yetersizlik.

Fenerbahçe yıllarca hakem hataları ile şampiyonluklar kaybederken bu ilişkiyi ve Türk hakemlerinin Avrupa'da bu şekilde maç almış olabileceklerini anlatmamış olmaları skandaldan öte Fenerbahçe menfaatlerini korumak adına büyük bir yetersizliğe işaret ediyor.

Eğer kamuoyu bu konuda bilgi sahibi olsa Fenerbahçe'ye karşı başarılı, Avrupada maç yöneten hakem zırhına bürünüp bu derece fütursuzca hareket edemezlerdi.
Fenerbahçe'nin müzesinde en az 2-3 tane daha fazla şampiyonluk kupası olurdu.

Yazık, çok yazık Fenerbahçeli, Fenerbahçe aleyhine sistemli ve kurumsal düşmanlığı anlatmaya çalışırken Fenerbahçe yönetimi bu sistemin kalıcı olmasını sağlayan Uilenberg-TFF-UEFA ilişikisini kamuya anlatmakta en az 5-6 yıl gecikmiş.
Fenerbahçe'nin nasıl gündelik ve stratejiden uzak yönetildiğine ve iyi yönetilse sonuçların nasıl değişeceğine bir örnek bu olay. 

TFF'ye gelince, derhal ve gün geçmeden Uilenberg ile olan parasal ilişkisinin boyutunu (şu anda TFF'nin resmi danışmanlığını yapıyor) kamuoyuna açıklamak zorundadır, eğer Uilenberg'e ücretsiz hizmet veren hakemler varsa derhal istifa etmeli ve düdüğünü asmalıdır.

Elbette Uilenberg de istifa etmeli, eğer etmezse çok dolgun bir ücretle Fenerbahçe'ye hakem danışmanı olması sağlanmalıdır.

Sonuç; Fenerbahçe'nin taraftarı dışında kimsesi yoktur, ona göre Fenerbahçe'ye sahip çıkmak zorunluluğu vardır.