'Uçak krizi'nin bestesi

'Uçak krizi'nin bestesi

1 Ağustos 2018 Çarşamba  |   MG Özel

24 Kasım 2016, Türkiye için de, Rusya için çok önemli bir tarih... O tarihte bir Rus uçağının düşürülmesi iki ülke arasında krize yol açmış ve donma noktasına gelen ilişkiler yoğun çabalar sonucu zorlukla düzeltilebilmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, o gün neler yaşadığını ve sözleri kendisine ait olan "Anılarımı Geri İstiyorum" adlı şarkının nasıl ortaya çıktığını Rus basınına ilk kez şöyle anlattı:

"Bu benim öykümdü. O sırada biz Türkiye'de yapacağımız görüşmeler için ziyarete hazırlanıyorduk. Bu görüşmelerde Sergey Lavrov (Rusya Dışişleri Bakanı) hazır bulunacaktı. Rusya Dışişleri Bakanlığı binasından arabayla ayrılarak havaalanına doğru hareket etmiştik ki, tam o anda haber geldi: Rus uçağı düştü. Hemen araştırmaya başladık, ne olmuştu? Havaalanına yaklaşana kadar Suriye'de bir facia yaşandığını ve pilotun hayatını kaybettiğini öğrendik. Soçi'ye indik, uçağa Lavrov'u binmesi gerekiyordu, oradan Türkiye'ye hareket edilecekti. Soçi'ye kadar üç saat süren yolculuk sırasında duygu yüklüydüm. Soçi'de dört saat süren bekleme sırasında da... Türkiye'nin tepkisini ve neler olduğunu anlamamız gerekiyordu. Çok sayıda telefon konuşması yapıldı."

Türkiye'nin Rus uçağının düşürülmesinden bir kaç saat sonra NATO'ya başvurduğunu hatırlatan Zaharova şöyle devam etti:

"Daha sonra detaylar gelmeye başladı: Pilota aşağıdan silahla ateş etmişler! Pilota yardıma giden askerlerden biri de hayatını kaybetmiş... Daha sonra vizelerin kaldırılması, uçakla Moskova'ya dönmemiz, konuyla ilgili yapılan açıklamalar... Ben bunların hepsine tanık oldum. Bu olayları sırasında gerçek bir duygusal şok yaşadım. Daha sonra şarkı ortaya çıktı. Ve ben anladım ki bu kesinlikle bir kadına ait olan şarkıdır. Bu, bir kadının, bir annenin duygularıydı. Sözleri yazarken kulağıma hep Şark ezgileri geliyordu..." 

Zaharova, yaşadığı duygusallığını şiir olarak satırlara yansıttığını ve Rus bestecilerin yardımıyla şarkının bestelendiğini anlattı. Rus diplomat, "Anılarımı Geri İstiyorum" şiirini o dönem Facebook sayfasında da paylaşmıştı. Zaharova'nın şarkısını, Özbek asıllı sanatçı Nargiz Zakirova 2017 yılındaki bir festivalde ilk kez seslendirmişti.

Şiirden bir bölüm söyle:

Anılarımı geri istiyorum, kendiniz dönün

Gözyaşlarıyla hepinize yalvarıyorum!

Yer ve gökyüzü sonsuza dek birleşti

Ne kadar acı verici, insanlık dışı.

Kardeşler, dünyayı kendi başlarına kapatanlara analım

Kişisel başarınız hakkında, sonsuza dek unuttuğumuz için.

Onları bir dua ile hatırlayalım.

Fuad Seferov, Moskova