Twitter tipleri

Twitter tipleri

16 Temmuz 2019 Salı  |   Köşe Yazıları

Her sosyal medya uygulamasının kendine özgü bir ortamı ve farklı kullanıcı tipleri/profilleri vardır. Gerçi son zamanlarda neredeyse bütün sosyal medya birbirine benzemeye başladı. Örneğin eskiden Twitter'da fotoğraf ve video paylaşamaz, Instagram'a da fotoğraftan başka bir şey koyamazdınız. 

Neyse, konumuz Twitter...Bu uygulamayı sık kullananlar daha iyi bilir, ne kadar değişirse değişsin burada hiç değişmeyecek bazı tipler ve profiller vardır. 

Gelin şimdi sizlere o tipleri biraz tanıtayım; 

Karşı cinse yürüyenler; 

Bunların dertleri malum. Sürekli karşı cinse sarkarlar. DM dediğimiz özel mesaj bölümünü çok kullanırlar. Bazıları sahte foto ve isimler kullanırlar. Yapışkandırlar, hiç vazgeçmezler, sürekli arayış halindedirler. Balığa çıkmış gibi sürekli olta atarlar. 

Bunlar için takibe alınacak kişinin ilgi alanları önemli değildir. Her kalıba ve kılığa girebilirler. Karşılarındaki kişiye göre sporla da ilgilenirler, sanatla da, politikayla da... 

Onlara göre sosyal medyanın en büyük amacı karşı cinsle sosyalleşmek, karışıp kaynaşmaktır. Bu mecrayı kendileri gibi kullananlara sordukları ve en  sevdikleri sözcük "Böyle düşüyor mu?" dersem anlayanlar anlamayanlara anlatır herhalde... 

Önce kibar ve seçkin görünmeye çalışırlar daha sonra amaçlarına ulaşamazlarsa karşı tarafa pislik atmayı severler. Burada sadece erkek kullanıcılar akla gelmesin, son zamanlarda karşı cinste de sayıları hızla artmaktadır. 

İlgi manyağı olanlar; 

Tek dertleri beğenilmek, takdir edilmek ve herkes tarafından sevilmektir. Bu yüzden pohpohlanmayı çok severler. İlgi konusunda doyumsuzdurlar. Her konuda tweet atıp dikkat çekmeye çalışırlar. Futboldan haberleri olmasa da en koyu ve fanatik taraftar onlardır. Sanat, ekonomi, siyaset hiç fark etmez her konuda fikir beyan eder ve sonuçta ilgi toplamayı başarırlar. Gündemi çok yakından takip ederler. RT ve FAV onlar için hava ve su kadar gereklidir.  

Sosyal sorumluluklarının yüksek olduğunu kanıtlamak için her konuda duyar kasmayı severler. Özel günlerde ve kamuoyunu yakından ilgilendiren konularda mutlaka söyleyecek sözleri, atacak tweetleri vardır. 

Tanımayanlara sorsanız onları adeta bir kanaat önderi zanneder. Ama bir bakarsınız karşınıza, ya yaşı geçmiş bir taze, ya da işsiz güçsüz neredeyse tüm sosyal yaşamı klavye başında geçen asosyal bir yaratık  çıkar. 

Foyalarını meydana çıkaranları hiç sevmezler ve anında engellerler. Şirin görünmelerine bakmayın,  gerçek yüzlerini görseniz korkar kaçarsınız. 

Maddi durumu ve sosyal konumu iyi olanlara yanaşanlar; 

Bunların sıradan vasat insanlarla işi olmaz. Gelir düzeyi yüksek, belirli mevkide olan sosyal statüsü yüksek insanlarla arkadaş olmak, onlara yakınlaşabilmek için ruhlarını bile satarlar. Onlarla samimi olmak, tanışmak, karşılıklı sohbet edebilmek en büyük hayalleridir. Daha doğrusu onların emir eri olmaya dünden razı tiplerdir. İlgilendikleri kişilerin aktif olduğu saatlerde online olmaya dikkat ederler. 

Amaçlarını gerçekleştirmek için her türlü yalakalığı, yağcılığı ve şaklabanlığı yaparlar. Sosyal medyanın soytarıları de diyebilirsiniz. Çünkü kişisel çıkarları bunu gerektirir. Daha iyi bir iş, daha iyi bir konum ya da farklı sosyal gruplarda yer alabilme bunların hedefleri arasındadır. 

Dostluğunu/arkadaşlığını kazanmak istedikleri kişilerin adeta ağızlarından çıkacak sözleri takip ederler. Onların her dediğini onaylar, destek olur, alkış tutarlar. Sonunda referans, iş ve benzer taleplerini dile getirirler. Uzak durulması gereken Twitter tipleri arasındadırlar. 

Her şeyden şikayetçi olanlar; 

Bunlar her şeyden şikayet ederler. Sürekli bir mutsuzluk içindedirler. Yaşadıkları şehirden, ülkenin durumundan, tuttukları takımdan, trafikten, okuldan, havalardan, komşularından aklınıza gelen her konudan şikayet ederler. 

Dünyaya sürekli kapkara gözlüklerinin ardından bakarlar. Futbolla ilgili olanları kendi takımlarından, yöneticilerden-hocadan ve oyuncularından  şikayet ederler. Hatta tuttukları şampiyon olsa bile niye 25 puan fark atamadı diye mutsuz olurlar. 

Öğrenci olanları okul ve dersleri beğenmez, çalışanları işini sevmez. Yaz gelince kışı, kış gelince yazı ararlar. Sorsanız ne aradıklarını, ne istediklerini kendileri de bilmezler. 

Onlara göre bardak hep boştur. Dünya hep kötüye gider, insanlar hep kötüdür. Genel ruh halleri muhalefet ve mutsuzluk üzerine kuruludur. 

Klavye kahramanı olanlar; 

Bunlar klavyenin başına geçince kendilerini kaybederler. Klavye başında yapamayacakları iş yoktur. Sanattan spora, ekonomiden politikaya kadar her alanda akıl vermeyi ve insanları yargılamayı severler. 

Ülkenin nasıl kurtarılacağını en iyi onlar bilir. Kim vatansever, kim hain, kim daha çok milliyetçi onlardan sorulur. Herkesi kategorize etmeyi çok iyi becerirler. 

Twitter'in en saygısız ve konuşulmayacak tipleridir. Asla ikna olmazlar, kendi doğruları ve kendi fikirleri dışında hiçbir düşünceye saygı göstermezler. 

Şiddete ve küfre meyilli olanları tehlikelidir, tabii klavye başında. Buradan tehdit etmeyi asmayı-kesmeyi çok severler. Hatta kendi gibi biriyle karşılaştıklarında  birbirlerine yer ve zaman verip buluşmayı teklif ederler. Ama gittikleri çoğunlukla pek görülmüş değildir. 

İç dünyalarında ve sanal ortamlarda saldırgan, gerçek yaşamlarda ise pısırık ve korkak tiplerdir. Hayali düşman yaratmayı ve bunları hedef göstermeyi çok severler. 

Sürekli tweet çalanlar; 

Ben bunlara "aşırıcılar" diyorum. Sürekli olarak beğendikleri, hoşlarına giden  tweetleri çalarak kendileri yazmış gibi sahiplenirler. 

Aslında zararsız tiplerdir. Fenomen olmak uğruna her türlü tweet hırsızlığını yapabilirler. Beğenilmek ve ilgi görmek anlamında ilgi manyaklarına benzerler. 

Hoşlarına giden her şeyi aşırır, kendi düşünceleriymiş gibi paylaşırlar. Yaptığınız bir espriyi, güzel bir paylaşımınızı  çalarlar. Özellikle çok RT alan tweetleri aşırmaya bayılırlar. Üstelik pişkindirler. Ola ki fark ettiniz ve yaptıkları için uyardınız özür dilemek yerine üste çıkmayı da severler... 

Herşeyi bilenler/haddini bilmeyenler; 

Sosyal medya ortamlarının bilirkişileridir. Her konuda söyleyecek sözleri mutlaka olur. Bir bakarsınız bir gün en yetkin sinema eleştirmeni gibi film eleştirisinde bulunurlar, bir gün deprem uzmanı olurlar, başka bir gün Orta Doğu konusunda siyasi analiz yaparlar. Gün gelir S-400 uzmanı olurken bazen de ülke turizmine yön verirler. 

Kısaca her konuda her şeyin en iyisini onlar bilir. Sizin hangi işi yaptığınız onlar için hiç önemli değildir. Tıp konusunu doktorlardan, eğitim konusunu öğretmenlerden, futbolu teknik adamlardan daha iyi bilir hatta bu konuda size akıl  verirler. 

Onlarla yarışmanız, onların yanında  uzmanlık alanınız bile olsa fikir beyaz etmeniz mümkün değildir. Her şeyi bilirler, bilmedikleri tek şey hadleridir. 

Bitti mi? Hayır, daha yazacak çok fazla twitter tipi var ama yazı uzadıkça uzadı. Örneğin Twitter'ı sadece başkalarının tweetlerin okumak için kullananlar "okuyucular", sadece ünlüleri takip edip cevap vermese de  onlara yazan "ünlü meraklıları", işleri güçleri takipçi sayısını arttırmak olan  "takipçi manyakları" yani "takip edeni takip ederim"ciler, futbol transfer dönemlerinde ortaya çıkan "duyumcular",  tanıdık tanımadık her muhabbetin ortasına dalıp sanki kırk yıllık asker arkadaşı gibi samimi olmaya çalışan "maydanozlar" ve daha neler neler... 

Sonuçta hepimizde bu anlatmaya çalıştığım tiplerden az biraz özellik yok mu? Yok diyen yalan söyler. 

Kalın sağlıcakla.