TV'de turizm komedisi!

TV'de turizm komedisi!

25 Şubat 2016 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Fatih Altaylı 35. Dakikada kasıklarını tutarak kahkahalarla ayağa kalkıp ''reklama gidiyoruz derken'', on binlerce turizmci ekran başında sinir krizi geçiriyor ve 35 dakika vodvil sergileyen kişinin diğer iki yanındakiler de dudaklarını ısırıyordu! .

Aynı kahkaha olmasa da, aynı kişiyi gülerek izleme sahnesi iki gün önce Başbakan turizm destek paketini açıkladıktan sonra mikrofonla söz alıp konuşurken de dikkat çekiyordu. Başbakan ya konuşma tarzına ya da adamın söylediği fikre gülüyordu.

Öyle ya, ülke batmış, turizm bitmiş, bir turizm sektör Başkanı, Yenikapı'ya liman da liman diyip duruyordu! Buna gülünmez de neye gülünürdü.

Fatih Altaylı Teke Tek programında, acentaların 20 yıldır 10. kez başlarına seçtikleri kişiyi izlerken, TÜRSAB Başkanı'nın bu kadar sorunlardan uzak, bu kadar rahat, bu kadar esprili, bu kadar konuyu dağıtmaktaki ustalığı ve bir o kadar Başgan tavırları kahredici bir görüntüydü! Ben 20 yıldır Başganım, üstelik tek yasası olan Birlik benim, hükümet beni dinler, siz de kimsiniz tavırlarıyla yanındaki diğer 2 Otel Birliği Başkanı'na hakimiyet kuruyordu açıkça, Altaylı'nın da tuttuğu çanakla! 

Diğer iki konuşmacı TÜROFED Başkanı Osman Ayık ve AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, ilk 35 dakika acılar içinde kıvranırken, reklam dönüşü Fatih Altaylı sözü nihayet Osman Ayık'a verdi, ama Osman Bey Başkan'ın sürekli lafa girmesine de zar zor engel oldu Az daha bu 3 turizmci arasında 3 ayrı partinin katıldığı bir atışmalı açık oturum ortamı oldu olacaktı! Acenta mı otel mi önemli diye!

Osman Ayık, ilk 35 dakikalık içi boş Başgan şovundan sonra destek paketini tek tek ele alıp yetersiz kısımları belirtmeye çalıştıkça Başkan'ın müdahaleleriyle  ''aman hükümeti kızdırma, şükran duy, minnet belirt''   şeklinde ifadeleri de konuşması içine yerleştirmeyi ihmal etmedi.
1 saat sonra filan söz Antalya'nın sorunları diye AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman'a gelince, THY'nin Antalya'ya neden uçmadığını sorgulayarak konuya başka bir açıdan girdi! Büyük Başgan hemen hükümetine ve THY'sine sahip çıkarak aman maman filan diye bir şeyler söylerken, Yusuf Bey konuyu sürdürdü ve THY'nin Antalya'ya uçması gerektiğini  akılcı örneklerle belirterek diğer somut destek önerilerini sıraladı.
Derken konuşma, Başganın ağaç dikme hikayeleri,  tam da ölmüş turizme uygun Fadime'nin cenaze arabası fıkrası gibi vodville sürdü gitti ama gül Allah gül Altaylı programa bayıldı, devamını muhtemelen stand up tarzı bir şovla kesin yapacaktır.
Tek bir sektör lideri diyemedi ki, kardeşim bize destek teşvik, para değil, Barış verin barış.

Değiştirin şu Suriye politikanızı, Rusya politikanızı Dış politikanız bize düşman üretiyor, bitiriyor ülkeyi ve turizmi diyemedi hiçbiri!
İstediğin teşviği ver, korkulan bir ülkeye kim gider! Türkiye, Suriye oldu farkında değil misiniz? Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz diyemedi hiçbiri.
Pardon, diğer konuşmacılar buna benzer sözleri söyleyeceklerdi ama Başgan engelledi! Aman ha susun, hükümeti kızdırmayın, bu destekle yetinin ben size devamını da alacağım, uslu durun der gibiydi!