Türklerin Rusya maceraları

Türklerin Rusya maceraları

7 Ekim 2018 Pazar  |   Günlük

Rusya'da yaşayan ve sayıları on binlerle ifade edilen Türk vatandaşlarının başından geçen "adliye koridoru vakaları" başlı başına bir kitap konusu. Yıllarını bu davalarda Türk vatandaşlarını haklarını aramakla geçiren Moskova Barosu avukatlarından Ender Karataş, Aziz Nesin öykülerini aratmayacak bu anılarından ikisini TürkRus.Com okurları ile paylaştı:
 
VAKA 1: 

"Moskova'daki mahkemede duruşma salonunun kapısı açıldı, 71 yaşındaki Nadya teyze elinde baston ile salona girdi. Benim sağımda oturan müvekkilimiz Türk vatandaşı 21 yaşındaki gencin yanında yerini aldı. 

Hakim hepimizi hafifçe süzdükten sonra ilk soruyu Nadya teyzeye yöneltti: 

"Göçmen bürosu sizin Türk vatandaşı ile olan evliliğinizin hileli ve göstermelik bir evlilik olduğunu düşünüyor ve iptali için  dava açmış, nerede tanıştınız?" 

Nadya teyze cevap "Biz Nikolskiy Parkı'nda tanıştık" dedi ve hemen ilave etti:

"Biz birbirimizi seviyoruz!"   

Hakim bana baktı ve seslendi: "Bir dakika yanıma gelir misiniz?" 

 İçimden " Şimdi yandık" diyerek kürsüye yaklaştım.

Hakim hınzırca gülümseyerek mırıldandı:  

"Beni bunların bir aşk evliliği yaptığına nasıl ikna edeceksiniz, çok merak ediyorum!"

 VAKA 2:

"Moskova ilçesi polis tutanaklarından ;

Türkiye vatandaşı A. tarafından demir çekiç ile yaklaşık 5 defa kafasına vurulmuş olan Türkiye vatandaşı M., bu çekiç darbeleri öncesinde Türkiye vatandaşı A.'ya 3 çekiç darbesi vurduğunu kabul etmektedir. Her iki şüpheli şikayetçi olmadıklarını söyledikten sonra savcılık karakol kodesinde gözaltında tutulmaktadırlar. İki şüpheli, kapatıldıkları kodeste sigara içtikleri için haklarında 3'er bin ruble idari ceza protokolü düzenlenmiştir."

VAKA 3:

"Moskova  güneybatı bölgesi polis karakolu tutanaklarından ;

Polis memuru İvanov trafik lambasında durmuş olan araca yaklaştı. Yeşil ışık yanmasına karşın araç yoluna devam edtmiyordu. Araç sürücüsü Türk vatandaşı A., aracın yanında ayakta duruyordu. Vatandaş A.'nın elinde televizyon kumandası olduğu anlaşılan kumanda cihazı vardı. Vatandaş A., yaklaşık 20 dakika süreyle memur İvanov'u sürücüsüz çalışan araba testi yaptığına ikna etmeye çalıştı."

(TürkRus.Com)