Türklerde subliminal mesaj geleneği

Türklerde subliminal mesaj geleneği

14 Mart 2019 Perşembe  |   Köşe Yazıları

Aşağıdaki çalışma Virjinya Üniversitesi Subliminal Mesajlar Meslek  Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sayın Alzaymır Ayzenştayn’ın  26 Aralık 1968 tarihli “Türklerde subliminal mesajlar ve bu mesajlarda 5 harfli isimlerin kullanılması üzerine bir çalışma” isimli inceleme yazısından bir alıntıdır. Çalışma okunduğu sırada farkedilecek olan benzerliklerin gerçek olaylarla ve günümüzle hiç bir ilgisi yoktur, hatta tamamen tesadüftür. Sayın Profesörün dileğinin yıllar sonra gerçekleşmesi  de öyle...

Virjinya Üniversitesi Subliminal Mesajlar Meslek  Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Prof. Dr.  Sayın Alzaymır Ayzenştayn’ın  26 Aralık 1968 tarihli “Türklerde Subliminal mesajlar ve bu mesajlarda 5 harfli isimlerin kullanılması üzerine bir çalışması: 

"Subliminal mesaj kavramı insanlık tarihi kadar eski bir kavram olup, ta mağara dönemindeki insan yaşayışına kadar gitmektedir. Özellikle Anadolu coğrafyasında bu örnekleri sık sık görmekte ve yanlış algılamaktayız. Mesela, Anadolu’nun bir çok yerinde görülen mağara resimlerinde geyik ve avcı figürü olarak resmedilen şeylerin, gerçekte birer subliminal mesaj olduğunu ispat etmiş bulunuyoruz. Şöyle ki, bu resimleri komşu mağaraya gizlice girip çizen şahıs, mağaranın sahibine şunu demek istemektedir: “Karın seni aldatıyor, fark etmesen de boynuzların çıkmış. Eğer adamsan, eline mızrağını al da, bu utançtan kurtul! İmza: Bir dost.”

Pek bilinmese de Türklerin subliminal mesajları sık kullandıkları bir gerçektir. Tarihte ilk subliminal mesaj : 

Alp Er Tunga öldi mü? 

Isiz ajun kaldi mu? 

Ödlek öçin aldi mu? 

Emdi yürek yirtilur. 

Şiiriyle verilen mesajdır. Burada kısaca: ”Alp Er Tunga öldü; ama biz şu yas işlerini bitirelim, bak nasıl alıcaz intikamımızı. Korkun oğlum bizden!” denmek istemektedir. 

“Türklere Anadolu kapılarını açan Sultan” olarak bilinen Alparslan’ın: “Bir kaç subliminal mesaj verelim, ola ki kefereler korkarlar” diyen komutanlarına: “Yerim sizin subliminal mesajınızı, yürüyün Malazgirt Ovası’na” diyerek o ünlü savaş komuşmasını yaptığı iddia edilmektedir. Tabii daha sonra subliminal mesaj kullanmış mıdır, bilemiyoruz. 

“Eğer padişah siz iseniz, devletimizin bu zor gününde ordumuzun başında olmamanız törelerimize uymaz. Yok, eğer padişah ben isem, size emrediyorum, geliniz ve derhal ordularımın başına geçiniz!” dediği ünlü mektubu babasına yazan Fatih Sultan Mehmet, aslında: “Kıymetli Pederim, yaşımın küçük olduğuna bakmayınız, ama ben İstanbul’u fethetme planları içindeyim, rica ederim Haçlılarla beni uğraştırmayınız! Yoksa ben onlara ne yapacağımı bilirdim ama..” demek istemektedir. 

Türk tarihinde  çokça örneği olan subliminal mesajlara bu çalışmamızda daha fazla yer veremiyoruz; yalnız şunu belirtmemizde fayda vardır ki , subliminal mesaj vermeyen ve söylediklerini evelemeden, gevelemeden  apaçık söyleyip, dediklerini  de aynen yapan bir lidere sahip olmak  Türk Milleti’ne nasip olmuştur. O büyük Lider de Mustafa Kemal Atatürk’tür. 

İsimlerden subliminal mesaj verme fikri Türkler arasında pek yaygın olmasa da, pazarlama ve reklam tekniklerinin ilerleme gösterdiği ve siyasetçilerin de bu mesajları sık kullanacakları ortadadır.Çünkü  hepimiz biliyoruz ki Türk siyasetçisi anlamsız şeyler söylemeye bayılır. 

Biz bugün, birkaç Türkçe isim kullanarak subliminal mesaj verme konusunda sizlere küçük bir iki örnek verelim. Bu örnekte tamamen tesadüf olarak seçtiğimiz Kemal, Meral ve Temel isimlerini kullanacağız. Tükçe isim olarak Kemal isminin anlamlarından biri:  Olgunluk, yetkinlik, tamlık, eksiksizliktir. Meral, “dişi geyik” anlamına gelen” Maral” isminden gelmektedir. Temel isminin de bir anlamı: “Bir yapının sağlam dayanak buluncaya kadar toprak içinde aşağıya doğru uzatılan dip duvarları” olarak bilinir. 

Şimdi isimlerin hepsinin  5 harfli olmaları sizi şaşırtmasın, bu konuda da Türklerin deyimiyle: “Öküz altında buzağı aramayın.” İleride biri çıkıp da: “Bunlar da 5 harfli” falan derse hiç bir anlamı yoktur, kafanızı yormayın.  Bu kişi Kemal, Meral ve Temel isimlerini bir arada kullanırsa şöyle demek istemektedir: “Olgun geyik, duvara toslar. ”Yani, bu isme sahip 3 kişi, bir iş yapmak için bir araya gelse; diyelim bir ortaklık kursalar, bir işe girseler, bir  seçime katılsalar, başarılı olmaları mümkün değildir.” 

Aynı  şekilde Asya, Hakan ve Metin isimlerini kullanmayı deneyelim ve subliminal mesaj verelim:  Asya, bilindiği gibi dünyanın en büyük kıtasıdır. Hakan, “Sultan, Padişah” anlamındadır ve Metin de Türklerin Allah’ın isimlerinden biri olarak bildikleri “El-Metin” isminin karşılığı olan ve “Herşeye gücü yeten” anlamına gelmektedir. Burada verilmek istenen mesaj  şudur: “Böbürlenme Padişahım, senden büyük Allah var!” 

“Türklerde subliminal mesajlar ve bu mesajlarda 5 harfli isimlerin kullanılması üzerine” yaptığımız çalışmamızın reklam ve pazarlama dünyasına, Türk siyaset hayatına fayda getireceğini umuyoruz. Belki yıllar sonra biri çıkar da bizim örneklerimizle subliminal mesajlar vermek ister. Kim bilir?