'Türkiye'ye 2 hafta süre'

'Türkiye'ye 2 hafta süre'

22 Mayıs 2019 Çarşamba  |   Günlük

S-400 krizinde “son düzlüğe” girilirken, Rusya’nın yaz ortasında teslim etmeyi hedeflediği hava savunma sistemi konusunda ABD’nin Türkiye’ye “son ultimatomu” verdiği idda edildi.  

CNBC’den Amanda Macias’ın haberine göre, ABD kaynakları "Türkiye’nin ya ABD ile silah anlaşmasını tamamlamak ya da Rusya ile S-400 anlaşmasına devam ederek yaptırımlarla yüzleşmek arasında tercih yapması için iki haftadan biraz uzun bir vade kaldığını" açıkladı. 

İsmi açıklanmayan kaynaklara dayandırılan habere göre, haziranın ilk haftasının sonuna kadar Türkiye’den karar vermesi istendi. 

Buna göre ABD Türkiye'den, S-400 anlaşmasını iptal ederek bu sistemlerin yerine, ABD tarafından üretilen muadili Patriot füzelerini satın almasını istiyor.  

Aksi takdirde Türkiye’nin Lockhed Martin’in F-35 savaş uçağı programından çıkarılacağı, sözü verilen 100 adet F-35’in satışından vazgeçileceği, ABD yaptırımları ve NATO’nun olası tepkisi ile karşılaşacağı iddia edildi. 

Haberde, birkaç kaynağa dayanılarak, bunun “ABD Dışişleri Bakanlığı’nın son teklifi” olduğu vurgulandı. 

CNBC bir ABD’li yetkiliye atfen, “Eğer Türkiye S-400 teslimatını tamamlarsa son derece gerçek ve negatif sonuçlarla karşılaşacağının altını çizmek isteriz” dedi. 

2017’de Türkiye Rusya ile 2,5 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı.

(TürkRus.Com)