'Türkiye tek yanlı feshedebilir' iddiası

'Türkiye tek yanlı feshedebilir' iddiası

10 Haziran 2019 Pazartesi  |   Günlük

Gazeteci Çetiner Çetin, Türkiye ile Rusya arasında imzalanan S-400 füzeleriyle ilgili sözleşmede Ankara’ya gerektiğinde fesih hakkı veren bir madde bulunduğunu ileri sürdü. 

Çetin’in Habertürk’te yayımlanan, “S-400 yolda, Türkiye yine de temkinli” başlıklı yazıda Türkiye-ABD-Rusya üçgenindeki son gelişmeler değerlendirildi. 

Çetin önemli bir bilgiye yer vererek, “Rusya, S400’ler için teslim ve uygulama takvimlendirmesini tamamladı. S400 füze savunma sistemlerinin ikisi, geçtiğimiz salı günü Türk yetkililerin nezaretinde Türkiye’ye özel bir yazılımın yüklenmesi sonrası üretim bandından çıktı. 27-28 Haziran’da 9 kişilik özel bir Rus ekip, ilk uygulamaları yerinde gerçekleştirmek üzere Türkiye’de olacak” diye yazdı. 

Ancak Çetin’in yazısındaki en ilginç bölüm sözleşmede Türkiye’ye gerektiğinde anlaşmayı feshetme hakkı veren bir madde olduğu yolundaki iddia. 

Çetin bu konuda şunları yazdı: 

“Ankara’nın bu vazgeçiş için gerekçesi ise ABD’ye teklif ettiği S400 komisyonu olacaktır. Trump’ın onay vermesi durumunda bu komisyon kurulur ve S400’ler için olumuz karar çıkarsa bu Türkiye’nin Rusya’ya karşı elini güçlendirir. Zira zaten yapılan sözleşmede S400’lerin Türkiye’nin diğer güvenlik sistemleri ile uyumsuzluk arz etmesi durumunda S400 sözleşmesinin tek taraflı fesih edileceğine yönelik bir madde bulunuyor. Bakalım terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG yetkililerini ağırlayan Moskova, Suriye’de olası bir terör devleti veya otonom yapısı için nasıl bir pozisyon alacak?” 

Anlaşmada böyle bir madde bulunduğu kamuoyuna ilk kez yansıyor. 

S-400’lerle ilgili son açıklamayı Rus savunma sanayi şirketi Rostec’in CEO’su Sergey Çemezov yapmış ve “Her şey yolunda. İki ay sonra teslimata başlayacağımızı düşünüyorum. Ön ödeme yapıldı, kredi verildi. Kredi paralar harcandı, teçhizat üretildi. Ayrıca eğitimi de tamamladık” demişti. 

Rus basını ön ödemenin 100 milyon dolar  civarında olduğunu yazmıştı.