‘Türkiye Rusya değil’

‘Türkiye Rusya değil’

22 Nisan 2019 Pazartesi  |   Günlük

Zaman zaman Türkiye ile Rusya arasında karşılaştırma yapılır ve iki ülkenin birbirine benzeyip benzemediği sorusuna yanıt aranır. 

Yeni İzvestiya gazetesi bu konuda ilginç bir yazıya yer verdi ve "hayır" dedi, yani Türkiye ile Rusya’nın benzemediği sonucuna vardı. 

Tarihçi Kamil Gareyev’in değerlendirmelerine dayanan yazıda, Türkiye’de muhalefetin yerel seçimlerde elde ettiği sonucun Rusya’da yaşanmasının, örneğin iktidar yanlısı Rusya’nın Birliği Partisi’nin Moskova ya da ülkenin ikinci büyük kenti St.Petersburg’da muhalefet karşısında yenilgiye uğramasının hayal bile edilemeyeceği belirtildi. 

Gareyev, aradaki farkın iki ülkenin liderlerinden çok toplumların farklılığından kaynaklandığını belirterek, “Türk toplumu daha karmaşık (zor), ekonomisi ise çok daha çeşitli. Bu yüzden kontrol altına almak çok daha zor” dedi. 

İki ülkenin en önemli ihracat kalemlerini inceleyen makalede, Rusya’nın ihracatının esas olarak enerji kaynaklarına dayandığına, buna karşılık Türkiye’nin otomotivden tekstile çok daha çeşitli malları üretme ve ihraç etme kapasitesine sahip olduğuna dikkat çekildi, bu tabloya turizm sektörü de eklendiğinde Türk ekonomisinin tek bir elden yönetilmesinin olanaksız olduğu sonucuna varıldı.

Yeni İzvestiya’daki yazıda, “(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan ekonomiyi ve toplumu kontrol altına almak için gösterdiği çabalardan bir türlü sonuç alamıyor. Çünkü ekonomiyi de toplumu da kontrol etmek son derece zor. Rusya’da ise bunu hemencecik iki tıkla yapmak mümkün” denildi.