'Türkiye nereye gidiyor?'

'Türkiye nereye gidiyor?'

18 Mart 2019 Pazartesi  |   Günlük

Gazeteci Fikret Bila, halktv.com.tr'deki yazılarına başladı. "Türkiye nereye gidiyor?" başlıklı yazıdan bir bölüm şöyle:

"Türkiye içeride ve dışarıda bir rota sorunu yaşıyor.

Bu sorun 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin sonuçlarıyla çözülecek bir sorun değil. 

Seçimin sonucu ne olursa olsun, Ankara’nın bir süredir yaşadığı ve net bir çözüme ulaştıramadığı sorunları giderek derinleşiyor. 

Ülkenin iç ve dış sorunlarının ortak özelliği, nasıl  çözülecekleri konusundaki belirsizlik. Türkiye, önünü göremeyen ve el yordamıyla yüzdürülmeye çalışılan bir gemi izlenimi veriyor. 

Temel belirsizliklere yakından bakalım… 

Türkiye’nin rotası  Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu kadrosu,  ulusal kurtuluş savaşını verip cumhuriyeti kurduktan sonra, savaştıkları ülkelerle masaya oturup, tercihlerini laik ve demokratik ülkelerin oluşturduğu Batı dünyasından yana kullandılar. 

Türkiye’nin rotasını o yöne çevirdiler. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Ankara bu tercihini daha da güçlü biçimde ortaya koydu. Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, OECD, NATO ve nihayet Avrupa Birliği tam üyelik süreciyle, Batı blokunda yer aldı, hatta bazı uluslararası kurumların kurucu üyesi oldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin hedefi, demokratik, laik, insan haklarına saygılı, hukukun üstünlüğüne dayalı, sosyal bir devlet olarak, çağdaş uygarlık düzeyini yakalamaktı."  

Yazının devamını okumak için tıklayın