Türkiye hayranı Rus kızlar

Türkiye hayranı Rus kızlar

20 Ağustos 2017 Pazar  |   MG Özel

Dar merdivenlerle inilen bir diskotek. Kapıdaki görevli giriş biletini kontrol ediyor. Tarkan'ın 'Dudu' şarkısı merdivenlere kadar ulaşıyor. Masaların bulunduğu aydınlık bölümde hiç kimse yok. Pistin bulunduğu loş bölüme geçerken Tarkan daha da yakınlaşıyor.

Dans pistinde onlarca, hatta yüze yakın genç kız var. Çoğu sarışın. Aralarında tek tük erkekler seçiliyor. Yedi, sekiz, en fazla on erkek. Loş ışıkla, yüzleri olduğundan da esmer görünen 10 erkek.

Kimi kız arkadaşıyla dans ediyor... Tek başlarına geldiği izlenimi bırakan daha ürkekleri kızların çevresinde, ne çok uzak, ne çok yakın ama her an yakınlaşabilecek mesafede.

İşte, az sonra başlayan müzik bekledikleri fırsatı yaratıyor.

Şimdi halay zamanı: Kızların ve erkeklerin elleri birleşiyor, pistin ortasında bir halka oluşuyor. Birkaç genç kız konuklara baklava ve lokum ikram ediyor. Göğüslerindeki karttan görevli oldukları belli. Baklava ikram eden saçları kıvırcık genç kızın göğsündeki kartta ay yıldız var. Üzerinde de adı yazılı. Kutunun üzerindeki yazıya bakılırsa Karaköy'deki Güllüoğlu'ndan alınmış baklavayla Aylin sabırla kalabalık arasında dolaşıyor.

Elindeki fotoğraf makinasından gazeteci olduğu anlaşılan bir erkek Aylin'i durduruyor, baklavayla poz vermesini istiyor. Aylin gözleri parıldayarak gülümsüyor. Bu sırada halay yerini Mustafa Sandal'a bırakıyor. Halay için kenetlenen erkek elleri üzülerek ayrılıyor.

Gazetecinin gözüne bu kez kırmızı tişörtlü bir genç kız takılıyor. Kırmızı tişörtünün üzerinde beyaz harflerle bir internet sitesinin adresi var. Altında da kocaman harflerle 'FARKETMEZ' yazısı.

Gazeteci, neyin fark etmediği sorusuna kafasında yanıt bulmaya çalışırken, profesyonel mankenlere benzeyen pozlar vermeye çalışan sempatik genç kızın resimlerini çekiyor. "Acaba ne fark etmiyor?" sorusu kafasında hala yanıtsız.

Aradan birkaç gün geçiyor. Genç kızın üzerindeki tişörtte yazılı internet sitesinin adı aklına geliyor gazetecinin. www.turkey.ru adresini tıklıyor.

Burası Türkiye ile ilgili Rusça bir site. Bu kez forum bölümüne yöneliyor. Yüzlerce, binlerce mesajın atıldığı bir yer burası. Mesajların yanlarında da yazanların isimleri var. Önce Aylin'in adını görüyor. Sonra 'FARKETMEZ'i.

Ardından Kardelen, Gamze, Afacan, Bacı, Selvi, Bale ve diğerleri... Kısa sürede durumu anlıyor. Burası, Türkiye'yi seven Rus genç kızların kendi aralarında haberleştiği bir forum. Türkçe isimler tabii takma. Çünkü gerçek adları Alis, Anna, Katerina, Nataşa, Marina. Mesela Aylin aslında Olyesa'nın takma adı. 'FARKETMEZ'de, Lena'nın.

Burada yazan genç kızlar birkaç gün önce Moskova'daki bir diskotekte Türk gecesi düzenleyenlerin ta kendisi. Hem de hiçbir yönlendirme olmadan, tümüyle gönüllü olarak. Ortak özellikleri, en az birkaç kere Türkiye'ye gitmiş ve çok beğenmiş olmaları. Beğenmek ne kelime, Türkiye onlar için bir çeşit aşk, hatta tutku halini almış.

Her yıl tatil için Türkiye'ye giden bir milyon Rus vatandaşından farklı olarak onlar Türkiye'yi öğrenmek istemiş. Antalya Havaalanıotobüs tatil köyü üçgeni dışında Türkiye'yi hiç bilmeyenlerin tersine bu genç kızlar tutuldukları ülkeyi tanımak için çaba göstermiş.

İnsanlarını, yemeklerini, tarihini, kültürünü araştırmışlar. Kimi ülkeye, kimi insanlarına tutulmuş, kimi de diline.

İlk bakışta karşılıksız bir aşk bu. Öyle ya, Türkiye'nin kalkıp "Ben de sizi çok seviyorum," diyecek hali yok ya Rus kızlara. Yoksa demiş olabilir mi? Çünkü kızlar hallerinden çok memnun. Öyle tek yanlı bir aşk acısı çekere benzemiyorlar.

Bu forumda Türkiye ve Türklerle ilgili akla gelen konuşuluyor.

Cep telefonuna Türkiye'deki erkek arkadaşından Türkçe mesaj gelen genç kızın çeviri için yardım isteyebileceği ilk insanlar sanal ortamdaki dostları.

Türkiye'den gelen "Seni buraya davet edecektim ama bu sıralar çok işim var. Seni sonra ararım... mesajının aslında soğuk bir terkediş olduğunu Türkçe bilen diğerleri hemen anlıyor. Arkadaşları için üzülseler de, mesajı Rusçaya çevirmek zorundalar. Ama mutlu haberleri, örneğin "Tamam yarın Moskova'ya geliyorum. İki hafta kalacağım..." mesajını Rusçaya çevirmek kızlar için çok keyifli.

Bir başkası, Fenerbahçe Beşiktaş maçını Moskova'daki Fenerbahçeliler Derneği'nde seyrettiğini anlatıyor ve "Gol atınca birbirlerine nasıl sarıldıklarını görecektiniz. Ama maç maalesef 22-bitince ölüm sessizliği içinde dağıldılar," diyor ve gizlemediği bir gururla ekliyor, "Üstümde dernek başkanının hediye ettiği Fenerbahçe formasıyla maçı seyrettim."

Kısacası forumda Türkiye ve Türklerle ile ilgili bilgiler, deneyimler, anılar ve duygular paylaşılıyor. Ama burasını genç kızların sadece havadan sudan, yani erkeklerden konuştuğu bir forum sanmak doğru değil. Daha birkaç gün önce forumda hararetle tartışılan konu, Türkiye'nin topraklarındaki anıtlara, sanat eserlerine, hatta şehirlerine neden yeterince saygı göstermediği sorusuydu. Bir genç kız şunları yazıyordu:

"İstanbul'a ilk kez gideceğimi öğrenen Rus arkadaşlarım bir rüya kentiyle karşılaşacağımı söylemişti. Ama gördüklerimi anlatmak için 'şok' kelimesinden başka bir ifade bulamıyorum. İstiklal Caddesi'ne gittiğimde ki anladığım kadarıyla burası İstanbul'un en ünlü yerlerinden biri, sanki karşımda 2. Dünya Savaşı'nda abluka altındaki Leningrad'ı gördüm. Pis sokaklar. Çoğu camsız, yarısı yıkılmış eski evler. Hesapta bu evler onarılıyormuş...Ne yazık ki, bizler Türk kültürü için onlardan fazla kaygılanıyoruz."

Türkiye'yi çok seven, yaşamlarının büyük bölümü Türkiye'yi düşünerek, konuşarak, düşleyerek geçen insanların öyküsü böyle.

Rusya'da Türkiye'yi yaşatan çok sayıda Türk tanıyan gazeteci, aynı duyguların bazı Ruslar tarafından paylaşılmasından etkileniyor, sarsılıyor.

Siteden ayrıldığında kaç gündür aklına takılan sorunun yanıtını artık biliyor. 'FARKETMEZ' yazısının aslında muziplik, basit bir şaka olduğunu anlıyor. Çünkü forumdaki Rus genç kızlarının "Bi-zim için fark etmez," diyebileceği, kayıtsız kalabileceği en son ülke Türkiye.

Gazeteci Cenk Başlamış'ın "Rusya'nın Sırları" kitabından alınmıştır.