Türk-Rus restleşmesi

Türk-Rus restleşmesi

10 Nisan 2017 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

Türkiye ile Rusya arasında sekiz ay süren "uçak krizi"nin ardından ilk anda tatlıya bağlandığı düşünülen sıkıntılar, çelişen çıkarlar nedeniyle yeniden gün yüzüne çıkmaya başladı.

Türkiye'nin "buğday yasağı"na Rusya'nın son misillemesi charter uçuşlarını yasaklayabileceği yolundaki açıklama oldu. Moskova'da yayımlanan Kommersant gazetesi, şu ana kadar 400 bine yakın Rus turistin Türkiye tur paketi satın aldığını, bu yaz sezonunda üç milyon civarında Rusya vatandaşının Türk sahillerini ziyaret etmesi beklendiğini hatırlattı. Rusya Havacılık Kurumu tarafından havayolu şirketlerine gönderilen yazıda Türkiye'deki siyasi gelişmelere bağlı olarak charter uçuşların yasaklanabileceğini bildirmişti.

Kommersant'ın da yazdığı gibi, "yasak tehdidi"nin aslında Türkiye'deki durumla bir ilgisi bulunmuyor. Türkiye'nin Rus buğdayına vergi koyarak pratikte yasaklama yolunda adım atması ve son olarak ABD'nin Suriye'ye düzenlediği saldırıyı Ankara'nın desteklemesi Moskova'yı son derece kızdıran gelişmeler. Benzer şekilde, Moskovski Komsomoltes gazetesi de, "Türkiye'deki iç politik durumun ağırlaşması gerekçe gösterilse de aslında Rusya Erdoğan'ın Trump kampına katılmasını engellemeye çalışıyor" yorumunda bulundu. Türkiye'nin, Suriye'nin vurulması operasyonunda ABD'yi desteklemesine Rusya'nın sert tepki göstermesinin bir diğer nedeni de, Ankara'nın ateşkes sürecinin üç garantörü arasında yer alması.

Türkiye'nin buğday yasağı ise, "uçak krizi"nin son bulmasının ardından Ankara'nın Moskova'nın değişik alanlardaki beklentilerini (Suriye, Türk Akımı ve Akkuyu) büyük ölçüde karşılamasına rağmen Rusların meyve-sebze yasağı başta pek konuda adım atmaya yanaşmaması üzerine gündeme gelmişti:

Restleşmeye dönüşmeye başlayan sürecin yine de belirli bir uzlaşmayla son bulması olasılığı bulunuyor. Rusya'nın canını yakan buğday yasağıyla ilgili olarak taraflar önümüzdeki günlerde görüşme masasına oturacak. Moskova görüşmeler öncesi "charter yasağı sopası"nı göstererek Ankara'ya açıkça baskı yapmaya çalışıyor.

İlgili haber:

http://www.medyagunlugu.com/Haber-3181-turkiye-rusya-diplomatik-itis-kakis.html