Türk medyasının domates müjdesi!

Türk medyasının domates müjdesi!

4 Ekim 2017 Çarşamba  |   Kötü

Yeni Şafak'ın internet sitesindeki haberi ve "Rusya'dan beklenen domates müjdesi" başlığını görünce sevinmemek elde değil!..

Öyle ya, iki ülke arasındaki "uçak krizi"nin ardından Rusya'nın bir türlü kaldırmaya yanaşmadığı "domates yasağı" son dönemde medyadaki en popüler konulardan biriydi.

Gazetenin haberi şöyle:

"Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich, Rusya'nın 2018 yılı başından itibaren Türkiye'den en az 50 bin ton domates alımına başlayacağını duyurdu.Dvorkoviç, Rus Enerji Haftası Forumu'nda yaptığı açıklamada, Türkiye'den domates ithalatına yönelik teklifin Rusya Tarım Bakanlığı tarafından kendilerine iletildiğini söyledi."

"Ne güzel işte, sonunda domates yasağı kalkmış" diye düşünebilirsiniz ama o kadar basit değil.

Birincisi, Moskova'dan yapılan son açıklamalarda Türk-Rus zirvelerine bile konu olan domates yasağının hemen ekim ayı başlarında kaldırılacağı söyleniyordu. Ama Dvorkoviç'in sözlerinden kararın 2018 yılına ertelendiği anlaşılıyor.

İkincisi, haberde 50 bin ton Türk domatesine izin çıktığı belirtiliyor ama kriz öncesinde Rusya'nın Türkiye'den 300 bin ton domates aldığı söylenmiyor. Yani, Türkiye eskiden Rusya'ya ihraç ettiği domates miktarının ancak altıda birini satabilecek.

Üçüncüsü, gazete açıklamayı yapan yetkilinin adını "Arkady" olarak yazmış, doğrusu "Arkadiy" olacak.

Dördüncüsü, aynı yetkilinin soyadı bir cümlede "Dvorkovich", bir başka cümlede "Dvorkoviç" olarak yazılmış, doğru olan ikincisi...