Türk Elçiliğine protesto

Türk Elçiliğine protesto

8 Haziran 2019 Cumartesi  |   Günlük

Sivil toplumun güçlü olmadığı Rusya’da geçen ay Yekaterinburg kentinde bir parka kilise yapılmak istenmesi sürpriz bir toplumsal tepkiye yol açtı 

Bu tür protestolar Rusya’da fazla yaygın olmadığı için konuyla ilgili haber pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yankı buldu. 

Aslında benzer toplumsal olaylar çok sık olmasa da Sovyetler Birliği döneminde de yaşandı. Üstelik bir tanesi Türkiye’yi çok yakından ilgilendiriyordu. 

Yıl 1988. 

Dönemin lideri  Mihail Gorbaçov’un başlattığı reformlar toplumu heyecanlandırmış ve insanlar o ana kadar olmadığı şekilde seslerini yükseltme olanağı bulmuştu. 

İşte o günlerde, Moskova’nın eski bir semtinde, delik deşik yolları olan Vadkovski Sokağında kötü durumdaki bir binada bulunan Türk Büyükelçiliği taşınmaya karar verdi. Sovyet yetkilileri yeni elçilik için Türk büyükelçilerin resmi rezidans (fotoğrafta) olarak kullandığı binanın hemen arkasındaki alanı önerdi. Burası tarihi ve prestijli ünlü Bolşaya Nikitinskaya Sokağında yer alan alıyordu. Rusların çok sevdiği filmlerden biri olan“Slujebniy Roman” filminin bazı sahneleri de burada çekilmişti. 

Ama yeni elçilik binasının yapılabilmesi için oradaki eski bir konutun yıkılması da gerekiyordu. Proje ile ilgili planları öğrenen semt halkı seferber olarak inşaatın yapılmasına karşı çıktı. Halk, Türk Büyükelçiliği binasının bölgede bulunan ve bazıları çok eski olan konutların temeline zarar verebileceğinden endişe ediyordu. Halkın toplu protestosu üzerine yetkililer geri adım atarak projeden vazgeçmek zorunda kaldı. 

Bu olayın ardından bir süre daha eski binada kalmaya devam eden Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği, 1993 yılında Moskova Nehrine çok yakın olan 7. Rostovski Pereulok Sokağına taşındı. Burası da Rusya başkentinin tarihi sokaklarından biriydi. 

Fakat burada da protestolar yaşandı. Elçilik binası önündeki boş araziye bir Türk ticaret merkezinin yapılması planlanıyordu. Moskova Nehri manzaralı arazide çalışmalar başladı, hatta bir Türk inşaat firması bölgeye malzemeleri taşıdı. Fakat bölgede oturan halk yine "ayaklandı."  Bu kez gerekçe, inşaat yapılacak arazide eski bir toplu mezarlığın bulunmasıydı. Gerçekten de veba hastalığından ölen insanlar burada toprağa verilmişti. Semtte oturan inşaata karşı çıkınca Türk ticaret merkezi oraya yapılamadı.

Fuad Seferov, Moskova