Türk aydını, futbol ve popülizm

Türk aydını, futbol ve popülizm

20 Mayıs 2019 Pazartesi  |   Mentor

Türk aydını kadar ahmak ve çürümüş bir zümre görmedim, ülkenin bugün içinde bulunduğu durumdan en büyük sorumluluğu olan insanlar bunlar. 

Artık nasıl işlediği malum olan medyanın sezon boyu desteklediği bir takım şampiyon olmuş, ahmak bunu sisteme karşı kazanılmış bir zafer olarak görüp değerlendiriyor.  

Sistem demişken sistemi kontrol eden iktidarın yaşananlardan hiç de rahatsız olmuş hali yok, aksine peş peşe tebrik mesajları geliyor ama pabucumun aydınları bunu iktidara karşı zafer olarak algılıyor! Nasıl oluyor, bu sistem yaşananlardan son derece mutlu iken güya aydınlar bunu söyleyebiliyor. Nedeni belli; çünkü bunlar aydın değil, alabilecekleri en büyük unvan popülizmin bağırsaklarındaki tenya olmaktır. 

Popülizmin siyasete cazip gelmesi doğası gereğidir ama güya yazar çizer takımının, aydın olduğunu düşünen insanların popülizme sarılması ahmaklıktır. 

Evet Türk aydını ahmaktır, bazen siyasal İslam’a, bazen Fetö’ye, bazen Kürt milliyetçiliğine, bazen darbecilere, bazen Batı yalamalığına sığınır, sığınmadığı tek şey vardır, halk. 

Popülizm tüm bu olanların kaynağıdır, ucuz, bayağı, çirkin, tüketilebilir, hoşa giden, ilkesiz ne derseniz deyin ama popülizmin içinde doğru, adil, saygın yoktur. Popülizm tecavüze uğrayan bir kadını ama o da gece dışarı çıkmasaydı diye suçlayabilecek kadar bayağıdır. 

Peki arkadaş, popülizmse popülizm en çok taraftarı olan kulüplerden biri Fenerbahçe neden popülizm Fenerbahçe'ye işlemiyor? Bunun cevabı çok açık: Kalite. Fenerbahçe taraftarı AKP'lisi, MHP'lisi, CHP'lisi, HDP'lisi, İYİP'lisi tercihini bilinçli olarak yapıyor, bir dünya görüşü var ve popülist sembol ve tavırlar Fenerbahçelinin oy tercihini etkilemiyor, o yüzden de ne siyasetin ne de yav... aydın romantizminin oyun alanına girmiyor. Peki ne yapacağız ? 

Cevap çok basit; Fenerbahçeli’ysen “Beyaz Atlı Prens”i beklemekten vazgeçip sorumluluk alacaksın. “Fener Ol”acaksın sadece bugün, sadece bu yıl değil, her gün yapacaksın bunu çünkü Fenerbahçe bu ülkenin aydın yüzünü temsil ediyor ve ağzına kadar popülizme boğulmuş bu ülkede yapayalnız. 

Ayrıca bu bir spor sorunu da değil, siyaset sorunu hiç değil. AKP, CHP veya X sorunu da değil. Bu iyi ile kötünün, bayağı ile kalitelinin, adil ile kendine isteyenin, doğru ile yanlışın, eğitim ile cehaletin, hoşgörü ile saldırganın, sevgi ile nefretin savaşı.

Fenerbahçe nasıl Fetö belasından kurtulma konusunda bu ülkeye liderlik ettiyse, popülizm batağından kurtulup bu ülkenin daha iyi bir ülke olmasına da liderlik edecektir. 

Bunu istiyorsan “Fener Ol”acaksın, bunu anlamıyorsan Fenerbahçeli olmayacaksın, Fenerbahçeli’yim demeyeceksin, hemen kendine yeni bir takım bulacaksın. 

Bunun parayla ilgisi yok, muhakkak para vermelisin demiyorum, 1 kuruş bile olsa hiç yapamasan bile bunu her şeyden çok istemelisin eğer bunu her şeyden çok istemiyorsan sen Fenerbahçe'nin misyonu anlamamışsın demektir, Fenerbahçe sana yaramaz, üzülürsün. 

Not: Eurolig gibi üst düzey bir organizasyonda, üstelik 19 Mayıs günü Fenerbahçe taraftarına ağza alınmayacak küfürler eden Ergin Ataman'ı ve bunu görmezden gelip Fenerbahçe taraftarına ayar vermeye çalışan popülizmin bağırsaklarında tenya olmuş medyayı kınıyorum. Yazının içeriği de budur. İşte küfürü görmezden gelirsin, görsen reytingi olmaz ama Fenerbahçe taraftarına sallayınca alıcısı çok olur.