Tüm spor karşılaşmaları ertelenmeli

Tüm spor karşılaşmaları ertelenmeli

13 Mart 2020 Cuma  |   Köşe Yazıları

Coronavirüs ya da Covid-19 ile mücadele kapsamında ülkemizde bir dizi önlem alındığını hepiniz biliyorsunuz. Şu anda  2 olan vaka sayısı daha da artacak gibi görünüyor. 

Alınan önlemler kapsamında okullar ve üniversitelerin belirli bir süre kapatılmasının yanı sıra liglerin nisan sonuna kadar seyircisiz olarak oynanmasına karar verildi. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, alınan önlemleri açıklarken bu konuda  spor müsabakalarının büyük kalabalıkların toplandığı önemli etkinliklerin olduğunu anımsattı. "Uzmanların yaptığı tavsiyeler, değerlendirmeler analizler çerçevesinde spor müsabakalarının nisan sonuna kadar seyircisiz oynanması kararı alınmıştır" diyen Kalın, şunları kaydetti: "Özellikle spor faaliyetlerinde böyle kalabalık ortamın oluşmaması açısından bu kararın isabetli olduğunu ifade etmek istiyorum." 

Önlem almak tabii ki doğru da bence yeterli değil. Diğer önlemler bir yana olaya sadece spor karşılaşmaları açısından bakalım. Şimdi maçlara seyirci almayacaksınız, peki maçlara giremeyen taraftar evinde mi oturacak sanıyorsunuz? Ne yapacak? Ya birahane, kahvehane gibi toplu mekanlarda izleyecek ya da 3-5 arkadaş bir araya gelip dekoderi olan birinin evinde toplanacak. 

Maç önlerinde ve sonlarında takımlarını karşılamaya giden tarafları nasıl engelleyeceksiniz? Ya da maça giremeyip stat dışında toplanarak takımını desteklemek isteyenler ne olacak? 

Bu arada "Maçlar seyircili oynanacak, tüm önlemleri aldık" diyen TFF yetkililerine ne demeli? Aynı yetkililer kısa bir süre sonra alınan önlemlere harfiyen uyacağız diyor. Demek ki seyircili oynatma kararı alırken halkın sağlığını hiç düşünmediniz.  

Neyse zaten TFF"nin bağımsız olmadığını ve kendi başına karar alamayacağını herkes biliyor, bunu geçelim. Ayrıca maçların seyircili oynanmasını sakıncalı bulanların, Başakşehir'in Avrupa kupası maçı için herkesi stadyuma davet etmesi de ayrı bir ironi olmalı. 

Gerçekten halkın sağlığını düşünüyor ve virüsün yayılmasını önlemek istiyorsanız o zaman ülkedeki tüm spor karşılaşmalarını askıya almanız gerekirdi. Dikkat edilirse son günlerde futbolcu, basketbolcu, teknik adam yani sporun tam içinde olanlarda da bu virüs görülmeye başladı. Bu yüzden haziranda İtalya'da başlayacak olan Avrupa Futbol Şampiyonası da büyük bir olasılıkla  2021'e ertelenecek gibi görünüyor. 

Eğer bu erteleme gerçekleşirse Haziran öncesi bitmesi gereken liglerin uzaması için bir engel kalmayacak. Avrupa'nın önde gelen bazı futbol ülkelerinde de liglerin ertelenmesi veya tamamen iptal edilmesi söz konusu.  

UEFA, üyesi olan tüm federasyon ve paydaşlarını, bu konular hakkında görüşmek amacıyla 17 Mart Salı günü video konferansa çağırdı. Toplantıda, başta 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) olmak üzere Avrupa kupaları ve ulusal liglere ilişkin alınacak tedbirler masaya yatırılacak. 

Evet her şeyin başı önce sağlık ama bakalım bu konuya nasıl bir çözüm getirecekler, futbol içinde olan herkes merakla bu toplantının sonucunu bekliyor. 

Sonuç olarak bence ülkedeki tüm spor karşılaşmaları ya ertelenmeli ya da tamamen iptal edilmeli. Seyircisiz oynatmak çözüm olmadığı gibi daha da vahim sonuçlara yol açabilir. 

Kalın sağlıcakla...