Trump'ın 'süngüsü düşüyor'

Trump'ın 'süngüsü düşüyor'

23 Mart 2019 Cumartesi  |   Serbest Kürsü

ABD Adalet Bakanlığı’nca, 2016’da yapılan başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahalesini ve ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası boyunca Ruslarla işbirliği yapıp yapmadığını soruşturmakla görevlendirilen Özel Savcı Robert Mueller, hazırladığı dosyayı tamamlayarak bakanlığa gönderdi.

Böylece 2017 Mayıs ayında başlayan uzun bekleme süreci sona erdi ve kısa bekleme sürecine geçildi. Kısa bekleme süreci, Adalet Bakanı William Barr’ın, Mueller raporunun ne kadarını kamuoyuyla paylaşacağına karar vermesiyle sona erecek. Washington’daki bazı kaynaklar, Barr’in, kamuoyu ve özellikle de Demokratların çoğunluğu elde tuttukları Temsilciler Meclisi’ndeki duyarlılığı dikkate alarak, fazla beklemeden, belki de bir-iki gün içinde raporun içeriğini kamuoyuyla kısmen paylaşmasını bekliyorlar.

Ne var ki, yukarıdaki tümcedeki anahtar sözcüğün “kısmen” olduğunu vurgulamak gerek: Çünkü, görevine Trump tarafından sadece bir kaç ay önce atanmış olan Barr’ın, Müeller raporunda Trump’ı zor durumda bırakacak bölümleri gizİi tutmak isteyebileceği kaygısı, ABD Senatosu’nda bir çok kez dile getirilmiş, bir ara Barr’in atamasının Senato’da onaylanmasını engelleyebileceği bile konuşulmuştu.

Geçen Kasım ayında yapılan seçimler sonucunda ABD Kongresi’nin Temsilciler Meclisi kanadında çoğunluğu ele geçiren Demokrat Partili üyeler, eğer Adalet Bakanı Barr, raporu geniş biçimde kamuoyu ile paylaşmazsa, bu kez kendilerinin anayasal yetkilerini  kullanarak raporun tam metnini halka açıklayacaklarını ilan ettiler.

Mueller, Mayıs 2017’den bu yana yürüttüğü soruşturma çervesinde, aralarında Trump’ın kisisel avukatı ve kampanya yetkilileriyle Rus vatandaşlarının da yer aldığı 34 kişi hakkında iddianame hazırladı. Bu iddianamelere bakan mahkemeler şu ana kadar Trump’ın 2016 seçim kampanyası lideri Paul Manafort, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ve eski avukatı Michael Cohen’i çeşitli hapis cezalarına mahkum etti.

Şimdi bütün gözler, Mueller’in Cuma günü Adalet Bakanlığına sunduğu raporda, Trump ya da yakınları hakkında iddianame hazırlanmasını gerektirecek olası suçlamalara çevrilmiş durumda.

Kazdıkça yenileri çıkıyor 

Yenilerden kasıt ABD Başkanı Donald Trump’ın ve yakın çevresinin kirli çamaşırları; yani Mueller raporu olmadan da Trump’ın başını ağrıtacak yeni gelişmeler.

Daha önce öngörüldüğü gibi, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde tutan Demokrat Parti grubu, Trump Beyaz Sarayı’nı ve kişisel olarak Trump’ı hedef alan yıpratma kampanyasını tırmandırarak sürdürüyor.

Buna karşılık, Trump’ın söyleminde de, tafrasında da gittikçe belirginleşmeye başlayan sindirilmişliğin belirtilerine rastlamak mümkün.

Son bir hafta-10 günlük süreye odaklanıp geriye doğru gidecek olursak, son bir kaç günün en çok ses getiren bombası, Temsilciler Meclisi’nin Trump’ın damadı, danışmanı ve İsrail/Ortadoğu politikasını belirleyen akıl hocası Jared Kushner’in devlet işlerini görmek için, kayıtların tutulması için gerekli olan elektronik posta yerine Whatsapp uygulamasını kullanmasını gündeme getirmesiydi.

Temsilciler Meclisi’ndeki Denetim Komitesi’nin başkanı Elijah Cummings, Beyaz Saray’dan resmi olarak Kushner’in bu uygulamayla devlet işlerine ilişkin iletişimde bulunup bulunmadığını sordu.

Kushner’in yanı sıra, kendisi gibi Beyaz Saray danışmanı olan eşi ve Trump’ın kızı Ivanka’nın, kişisel elektronik posta hesabından resmi devlet işleri için yazışma yaptığı iddialarının araştırılması söz konusu.

Bunlar yetmiyormuş gbi, Trump’ın Florida eyaletindeki özel golf tesisi nedeniyle tanıştığı Çin asıllı bir masaj salonunun sahibinin fuhuş ve insan kaçakçılığına karışıp karışmadığının FBI tarafından incelenmesini isteyen Kongre’deki Demokratlar, masaj salonu sahibinin, tesisini ziyaret eden isimlere Trump’la görüşme olanağı sağladığını da ileri sürdüler.

Kısacası, Trump’ın başındaki dert her geçen gün biraz daha ağırlaşıyor. Milyarder başkan bu ağırlığı 2020 seçimlerine dek taşıyabilecek mi, zaman gösterecek…

Cengiz İzmirli (mahlas)