Trump'ın maceraları

Trump'ın maceraları

15 Şubat 2019 Cuma  |   Serbest Kürsü

ABD’nin milyarder iş adamı başkanı Donald Trump, prestij, otorite ve destek yitirmeye devam ediyor ve her ne kadar yenilgilerini zafer gibi göstermeye çalışsa da, ayakları altındaki zeminin kaydığını gördüğünden, çaresizlik içinde giderek daha canhıraş adımlara yöneliyor. 

Son bir kaç haftanın Trump aleyhtarı gelişmelerine bakılacak olursa, bunlar arasında özel savcı Robert Müeller’in  2016 seçim kampanyası sırasında Rusya’yla iş birliği yapıp yapmadığına ilişkin araştırmada katettiği yol, eski iş bitiricisi avukat Michael Cohen’in, Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi komitelerine ifade vermeyi kabul edişi ve en önemlisi, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff’in, Trump’ın sadece seçim kampanyası sırasında değil, tüm iş hayatı boyunca  Ruslarla olan akçalı işlerini, ve bu çerçevede Deutsche Bank ile olan ilişkilerini mercek altına alma kararlığını ilan etmesi sayılabilir. 

17 dava

Bunlara Trump hakkında ABD mahkemelerinde açılan ve halen devam eden davaları da eklemek mümkün. Şu anda ABD mahkemelerinde Trump aleyhinde görülmekte olan 17 ayrı dava dosyası var. Bunların arasında porno film sanatçılarından ticari kuruluşlara kadar geniş bir yelpazeye yayılan sikayetler var. Bunlara açılmasi beklenen davaları da eklemek gerek. Örneğin son olarak, federal savcılar, 2017 yılı Ocak ayında Trump’ın yemin töreninde yapılan harcamaları sorgulamaya başladı. Başta Suudi Arabistan olmak üzere bazı Körfez ülkelerinin yanı sıra Putin’e yakın Rus ve ayrıca Ukraynalı oligarkların, bu tören için Trump’ın kampanya bütçesine toplam 107 milyon doları bulan bağışlar yaptığı iddiaları bu soruşturma sonucunda sabit görülürse, Trump’a hapishane yolu açılmış olacak. 

İdari kargaşa 

Son olarak, ABD halkının büyük bölümün ülke tarihininde devlet kapısına en uzun süreyle, tam 35 gün, kilit vurulmasından sorumlu tuttuğu Trump, Meksika sınırına duvar dikmek için Kongre’den istediği ödeneği çıkartamadığından olağanüstü durum ilan edeceğini sözcüsü aracılığıyla açıkladı. 

Trump bu adımı gerçekten atarsa, tüm Amerikan yönetim mekanizması büyük bir kargaşanın için girecek. 

ABD’nin en güçlü kadını olarak nitelelen, Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat Parti çoğunluk grubunun lideri Nancy Pelosi, Trump’ın bu kararı alması halinde, mahkemeye başvurmak dahil, ellerindeki tüm hukuki ve siyasi olanakları kullanarak ABD Başkanı’nın bu kararının uygulanmasını engelleyeceklerini  söyledi. 

Senato’daki Demokrat Parti grubunun lideri Chuck Schumer ise daha da ileri giderek, Trump’ın bu kararının yasadışı olacağını, eğer bu adımı atarsa ABD Başkanı’nın, Kongre’ye ait olan ülkenin gelir ve harcamalarını yönetme ve denetleme yetkisini gaspetmiş olacağını bildirdi. 

Trump, olağanüstü durum ilan etmekle, Savunma Bakanlığı ve ülkenin öteki güvenlik kurumlarına tahsis edilen bütçelerdeki fonları Meksika sınırına duvar dikme projesine kaydırmayı planlıyor. Ancak şimdiden sivl toplum kuruluşlarından anayasa hukukçularına uzanan geniş bir cephe, olağanüstü durum ilanına savaş açmak için her türlü hazırlığı tamamlamış durumda. 

Sonun başlangıcı 

Göründüğü kadarıyla Donald Trump için sonun başlangıcını oluşturacak fotoğraf iyiden iyiye netleşmeye başladı. 

Daha önceki yazılarda da belirtildiği gibi, büyük soru, Trump’ın içeride düştüğü darboğazdan kurtulmak için bir dış maceraya atılmayı ne kadar göze alacağı. 

Burada denkleme İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yu dahil etmek gerekli. Netanyahu bu hafta basına yaptığı açıklamada, Suriye’deki İran askeri varlığını tamamen Suriye toprakları dışına sürmeyi hedef alan have ve füze saldırılarını tırmandırmaktan kaçınmayacaklarını söyledi. 

Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’le arasından su sızmayan Netanyahu’nun bu saldırıları provokatif bir düzeye tırmandırması halinde, ABD’nin İsrail’i desteklemek görüntüsü altında Orta Doğu’da yeni bir askeri maceraya dalması için ortam mükemmel bir şekilde hazırlanmış olacak. 

Cengiz İzmirli (mahlas)