'Trump'ın kazanmasını istedim'

'Trump'ın kazanmasını istedim'

16 Temmuz 2018 Pazartesi  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlenen zirvede iki saat 10 dakika görüştü. 

Önemli zirvelere ve ikili görüşmelere geç kalmasıyla bilinen Başkan Putin, Trump ile zirvesinde de geleneği bozmadı. Yerel saatle 13.00'te başlayacağı ilan edilen zirve, Putin'in uçağının Helsinki'ye saat 13.15'te inmesi yüzünden gecikti. 

Kapalı kapılar ardında gerçekleşen görüşme sırasında salonda Putin ve Trump dışında sadece çevirmenlerinin bulunduğu belirtiliyor.

Trump, heyetlerin de katılımıyla gerçekleştirilecek 'çalışma yemeğine' geçmeden önce Putin'le bire bir görüşmesine ilişkin olarak, "İyi bir başlangıçtı" dedi.

Liderler, Trump'ın seçilmesinden sonra düzenlenen ilk zirvenin ardından düzenledikleri basın toplantısında, ilişkilerin yeni bir döneme girdiğini vurguladı.

Trump, "İlişkilerimiz daha önce hiç şimdiki kadar kötü olmadı. Ama bu durum yaklaşık dört saat önce değişti. Gerçekten böyle olduğuna inanıyorum" dedi.

Trump, toplantının daha uzun soluklu bir sürecin başlangıcı olduğunu ifade etti.

Putin ise dünyadaki sorunları sıraladıktan sonra, "Bunlarla sadece birlikte çalışırsak baş edebiliriz" ifadesini kullandı.

Zirvede, Suriye'de yedi yıldan uzun bir süredir devam eden savaş da gündeme geldi.

Putin, "Suriye'de barış ve uzlaşma ortak çalışmanın ilk örneği olabilir" dedi.

Suriye konusunun toplantıda uzun uzadıya görüşüldüğünü söyleyen Trump ise, "Suriye karışık bir mesele" diye konuştu.

İki ülkenin arasındaki işbirliğinin yüzbinlerce kişinin hayatını kurtarabileceğini sözlerine ekledi.

İki lider toplantıda, Rusya'nın 2016 ABD Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarının da gündeme geldiğini kaydetti.

Putin bu konuda, "Daha önce de söylediğim gibi Rusya, ABD'nin içişlerine hiçbir zaman müdahale etmedi ve hiçbir zaman müdahale etmeyecek" dedi. Rus lider, "seçimleri Trump'ın kazanmasını isteyip istemediğine ilişkin bir soruya ise, "Evet, istedim, çünkü ABD ve Rusya ilişkilerini normalleştirmekten bahsediyordu" yanıtını verdi.

Trump ise, ABD'deki istihbarat servislerine güvendiğini, ancak Putin'in görüşme sırasında güçlü bir şekilde iddiaları reddettiğini ve kendi araştırmacılarını göndermeyi teklif ettiğini söyledi.

Putin'le Trump'ın Helsinki'de yer alan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki bire bir görüşmesi beklenenden 55 dakika daha geç başladı. İki lider görüşmeden önce basına kısa birer açıklama yapıp kameralar önünde el sıkıştı. "İki ülke olarak çok iyi anlaşamadığımızı düşünüyorum. Gerçekten de dünyanın da bizim iyi anlaştığımızı görmek istediğini düşünüyorum" diyen Trump "Dünyanın gözü burada. Karşılıklı görüşmemize başlamak için sabırsızlanıyorum" diye devam etti. 

Yaklaşık 2 yıldır ABD başkanlığı görevini yürüttüğünü hatırlatan Trump, "En sonunda olağanüstü ilişkilere sahip olacağımızı düşünüyorum. Biliyorsunuz yıllardır söyledim; Rusya ile iyi geçinmek kötü değil, iyi bir şeydir" diye konuştu. 

Rus lider ise; "Temaslarımız sürekli olarak devam ediyordu: Telefonda görüşüp çeşitli uluslararası etkinlikler kapsamında birkaç defa bir araya geldik. Fakat kuşkusuz, hem ikili ilişkilerimiz hem de dünyanın acılı noktaları (ki bunların sayısı az değil) hakkında konuşmamızın, bunlara dikkatimizi vermemizin vakti gelmişti"dedi.

Donald Trump, görüşme başlamadan saatler önce Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ABD'nin kendisinin başkanlığı öncesindeki Rusya politikasını sert bir dille eleştirdi ve "ABD'nin uzun yıllar süren budalalığı ve aptallığı sağ olsun, Rusya'ya ilişkilerimiz HİÇ bu kadar kötü olmamıştı" mesajını paylaştı. Trump tweet'inde, başını ağrıtan Rusya soruşturmasını da daha önce de yaptığı üzere "hileli cadı avı" olarak nitelendirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabı da, Trump'ın tweet'ini beğendi ve tweet'i "Hemfikiriz" yorumuyla retweet etti.

(Sputnik, BBC Türkçe, Deutsche Welle Türkçe, Medya Günlüğü)