Trump soruları

Trump soruları

14 Ekim 2019 Pazartesi  |   Serbest Kürsü

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’nin kuzeydoğusundaki birliklerini geri çekme talimatından sonra başlayan Türk Silahlı Kuvvetlerinin Barış Pınarı Harekatı, pazar günü tüm Amerikan televizyonlarında en çok tartışılan konu oldu. 

Elbette bu tartışmalarda dilin kemiği yoktur deyişini haklı çıkartan her türlü uçuk düşünce çeşitli ağızlarca çeşitli tonlarda ifade edildi. İşin rahatsız edici yani şu ki, görüşlerine başvurulan kişilerin çoğunluğu TSK’nın operasyonunu "ABD-Türkiye ittifakına ihanet" ve "Türkiye’nin saldırganlığı" olarak nitelerken yalnızca  bir kaçı Türkiye’nin Suriye sınırında haklı güvenlik kaygıları olduğunu belirtti. 

Konu ABD’nin Orta Doğu’daki askeri varlığı ve bölgenin siyasi/ekonomik geleceği olunca, konu akla gelebilecek her boyutuyla tartışılıyor. 

İşte bu akla gelebilecek her konuda yapılan tartışmaların arasında, Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında özel bir ilişkinin olup olmadığı ve Trump’ın avukatı Rudolph Giuliani aracılığıyla Türkiye'de bazı iş bağlantıları bulunup bulunmadığı sorusu da vardı. 

NBC televizyonunun "Meet the Press" adlı haftalık siyasi sohbet toplantısında yapılan bu tartışmada ortaya çıkan sorular şöyleydi: 

1- Geçen Aralık ayında da Trump Erdoğan’la bir telefon konuşması yaptıktan sonra Suriye’deki askerleri çekeceğini açıklamış, ancak dönemin savunma bakanı James Mattis’in kamuoyunda büyük yankı yaratan istifası üzerine bu kararından caymıştı. Bu son karar yine, Trump’la Erdoğan arasında yapılan bir telefon konuşmasının ardından açıklandı. Bu durumda Erdoğan’ın elinde Trump’ın karşı koyamadığı bir koz mu var? 

2- Trump, tıpkı Erdoğan’la yaptığı telefon konuşması gibi Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy ile de özel bir telefon görüşmesi yaparak, 2020 seçimlerindeki siyasi rakibi Joe Biden’in oğlu Hunter Biden’in soruşturulmasını istemişti. Bu Trump’ın ABD dış politikasını yeni yürütme biçimi mi? 

3- Daha da önemlisi şu: Yapılan araştırmalar sonucu Trump’ın özel avukatı Rudolph Giuliani’nin Ukrayna’da iş bağlantıları olduğu ve Trump’ın bu iş bağlantılarının bilgisiyle hareket ederek  Joe Biden’in oğlunun Ukrayna’daki işlerinin soruşturulmasını istediği öğrenildi. Henüz ayrıntıları bilinmemekle Giuliani’nin Türkiye’de de iş bağlantıları olduğu ve Türkiye’deki iş ortağının kömür madenciliği işi yaptığı iddiaları çıkmaya başladı basında. Trump, Giuliani’yi her türlü özel iş için kullandığından, acaba Ukrayna’da olduğu gibi, Türkiye’ye operasyon için yeşil ışık yakma kararı anlamına gelen Suriye’den asker çekme kararının ardında iş ilişkileri mi var? 

Beyaz Saray geçen hafta resmen bir açıklama yaparak ABD Temsilciler Meclisinin Donald Trump’ı görevden azletmek için başlatacağı soruşturmaya hiçbir şekilde bilgi ve belge sağlamayacağını ilan etti. 

Temsiciler Meclisinin araştırma komisyonları bunun ardından oklarını Giuliani’nin üzerine yönelterek hem kendisini  Kongre komitelerinde ifade vermeye çağırdılar hem de FBI’ın Giuliani bağlantılarını soruşturması için harekete geçtiler. 

Bu arada, Trump’ın kirli çamaşırları ortaya döküldükçe kamuoyunda Başkan’ın azledilmesi gerektiği yolundaki görüş giderek destek kazanıyor ama oy tabanında hala herhangi bir zayıflama belirtisi izlenmiyor. Oy tabanı Trump’a bağlı kaldığı sürece de, azledilmesi konusundaki kararı verecek olan Senato’daki Cumhuriyetçi çoğunluk da şimdiye dek olduğu gibi Trump’a desteğini sarsılmadan sürdürüyor. 

Göründüğü kadarıyla Trump’ın azli konusu hem ABD hem de uluslararası kamuoyunu daha uzun süre meşgul edecek...

Cengiz İzmirli (mahlas)